Kripto Değişim Borsalarındaki Botlar Bitcoin Fiyatını Nasıl Manipüle Ediyor?

New York Başsavcısı Barbara D. Underwood’un ofisinin Eylül ayında yaptığı açıklamaya göre, büyük ölçekli kripto para borsalarındaki botlar, uzun bir zamandır Bitcoin’in fiyatını manipüle ediyor.

Başsavcı Barbara D. Underwood tarafından yayınlanan raporda şunlar yer aldı:

“Herhangi bir mekan, manipülatif veya kötü niyetli davranışları tolere ettiğinde, tüm pazarın bütünlüğü risk altındadır.”

Ancak, Emtialar ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), yasadışı yazılım kullanımı ve Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) menkul kıymetlerin kayıtsız dağıtımına karışan borsaları cezalandırması yoluyla piyasa manipülasyonu üzerinde çatlamakla birlikte, uzmanlar, küresel kripto borsalarında yasadışı botların kullanımının nihayetinde sona ereceğine inanıyor.

Botların Kripto Para Üzerindeki Etkisi

Wall Street Journal’a konuşan CoinList kurucu ortağı ve başkanı Andy Bromberg, yasadışı bot kullanımı ve piyasa manipülasyonunun kripto para değişim borsalarında yaygın olduğunu belirtti.

Japonya ve Güney Kore gibi büyük pazarlar kripto para ticaret platformlarını yönetmek için yeni düzenlemeler getirmiş olsalar da, politikaların çoğu para aklama ve güvenlikle ilgilidir. Güney Kore hükümeti, dijital varlık alım satım platformlarını 2018 sonuna kadar potansiyel olarak düzenlenmiş mali kurumlar olarak denetleyeceğini, ancak mevzuatın hala Güney Kore Ulusal Meclisi tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şu an itibariyle, Amerika, Japonya ve Güney Kore gibi gelişmiş kripto para piyasalarında bile borsaların büyük çoğunluğu az derecede düzenlenmiştir. Hiçbir düzenleme, kötüye kullanım stratejilerinin kullanımını cezalandırmamakta ya da caydırmamakta ve zayıf düzenlenmiş kripto pazarından yararlanmaktadır.

Bromberg, “Bu tür bir faaliyet şu anda piyasada yaygın” olduğunu dile getirdi ve bot kullanımını kısıtlamak ve yasaklamakta zorlandığını vurguladı.

80 milyon dolarlık kripto para birimi yatırımı ile Virgil Capital’ın yönetici ortağı olan Stefan Qin, WSJ’ye 12 borsada meşru bot kullandığını ancak yasadışı faaliyetler ve gayri meşru botlarla mücadele etmek için çeşitli işlevler oluşturmaya zorlandığını söyledi.

“Düşman ve potansiyel olarak yasa dışı faaliyetler olup olmadığını kontrol etmek için hata işleme işlevlerini geliştirmek zorunda kaldık. Kripto’nun Vahşi Batı’sı böyle. ” açıklamasında bulundu.

Norveçli kripto para tüccarı Kjetil Eilertsen, Quatloo Trader adlı programının, alandaki en iyi piyasa manipülasyon aracı olduğunu ve pazarın bot kullanımını kısıtlayamayacağından, bot içerik oluşturucularının yazılımı rahat oyuncular için düz bir oyun alanı oluşturmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Eilertsen: “Herkes manipüle edebilirse kimse manipüle edemez. Bir şeyler yapmaya adanmış insanlardan hiçbir şeyi yasaklayamayız.” dedi.

Bazı Değişim Borsaları Bot Kullanımını Teşvik Ediyor

Geçtiğimiz ay, kripto para tüccarı ve analist Alex Kruger, Güney Kore’nin Upbit’in arkasındaki ikinci en büyük kripto para birimi olan Bithumb’a, tüccarları temizleme ticaretine katılmaya ve Bithumb’un hacmini şişirmeye teşvik eden bir promosyon gerçekleştirdi.

“Şu anda, Kore kripto borsa Bithumb’da her gün saat 11:00’dan bu yana Kore’de işlem gören 250 milyon dolarlık sahte hacim var. Bithumb, airdrop olarak işlem ücretlerinin %120’sini geri ödüyor. Ticaret ücretleri % 0.15 , 1 milyar KRW (Güney Kore Wonu) indirimini toplamak için, bir yatırımcı 278 milyar KRW ticareti yapmak zorundadır. Bu günlük sahte hacimde 250 milyon dolar. 31K Bitcoin’in tam olarak 11:00’da nasıl işlem gördüğüne dikkat edin.” dedi Kruger.

Nihayetinde, hem tüccarlar hem de borsalar için bir kazan-kazan durumu oldu, çünkü yatırımcılar sahte günlük işlem hacmi yaratma konusunda kar elde edemediler ve Bithumb, kripto para piyasası veri sağlayıcıları olarak hacmi gerçek hacim olarak listeledi. Bu durum yatırımcıları borsayı kullanmaları için teşvik etti.

Kripto para değişim borsalarında bot kullanılması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın