Koreli Yasa Yapıcı, Kripto Ticaretini Desteklemek İçin Yasa Tasarısı Sundu

guney-kore-South-Korea-cryptocurrency-Koreli-Yasa-Yapici-Kripto-Ticaretini-Desteklemek-İçin-Yasa-Tasarisi-Sundu-blockchain-blok-zincir-bitcoin-btc-ripple-xrp

Güney Koreli bir yasa koyucu, kripto para birimi ticaretini ve kripto borsalarının geliştirilmesini teşvik etmek için bir yasa tasarısı sunduğunu bildirdi. Sermaye, insan gücü ve iç sistemler gibi gereksinimlere ek olarak, tasarıda kripto ticaretini desteklemek için bir komite kurulması öneriliyor.

Kripto Ticaretini Teşvik Etme

Yerel meclisin bildirdiğine göre, Ulusal Meclis Siyasi Komitesi üyesi Koreli yasa koyucu Kim Sun-dong geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Digital Asset Ticaret Teşvik Yasasını başlattığını bildirdi. Tasarı şöyle detaylandırıldı:

” ‘Dijital Varlık Ticareti Yapma Yasası’, sanal para birimi değişimi ve blok zincir (blockchain) teknolojisi, vergi indirimi ve muafiyetinin geliştirilmesi, hack aleyhine önlemler ve piyasadaki aksaklıkların önlenmesi için bir kılavuz oluşturmak için kapsamlı bir plan içermektedir. “

Kim, Bithumb’a örnek olarak atıfta bulunan Kore’den ayrılan şirketleri önlemek için kripto işletmelerini teşvik etmeye adanmış bir yasanın gerekliliğini vurguladı. Kore’de kripto işlemlerinin bu yılın başında yerel borsa işlemlerinin büyük bir kısmını oluşturmasına rağmen, en büyük kripto borsalarından biri olan Bithumb’un yakın zamanda Singapur merkezli bir konsorsiyuma satıldığını belirtti.

Ayrıca Japonya’nın kripto işlemlerini kurumsallaştırmak için yasal prosedürleri tamamlamış olduğunu ve ABD’nin kripto para birimi türevleri alım satımına izin verdiğini de kaydetti.

Yeni Kripto Tasarısı Hakkında

Tasarı ilk olarak, “sanal içeriği çevrimiçi para, puanlar, oyun öğeleri ve sanal para birimleri gibi görünen bir değerle dijital içerik” olarak tanımlamaktadır. Aynı zamanda dijital varlık ticaret şirketleri olarak onlarla ilgilenen operatörleri tanımlar.

“Dijital varlık ticaretini işletmek isteyenler, sermayede 3 milyardan fazla [~ 2.66 milyon], Mali Hizmetler Komisyonu [FSC] tarafından onaylanacak yeterli insan gücü, bilgisayar sistemi ve fiziksel ekipman kazanmalıdır.”

Bir değişim borsası sıkıntı yaşar ve müşterileri kripto varlıklarının zarar görmesine neden oluyorsa, tasarı, borsada işlem gören kişilere zararın sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini beyan eder.

Tasarıda belirtilen bazı endüstri promosyonlarının örneklerinin dijital varlık alım satım komitesinin kurulmasını, araştırma ve geliştirme projelerinin tanıtımını, mali desteği, mesleki eğitimi ve vergi indirimini içerdiğini de sözlerine ekledi.

Metro Seul gazetesine göre, komite, FSC tarafından istenen kripto varlıklarla ilgili standartlar ve politikaların belirlenmesi ve ilgili idari kurumlar arasında koordinasyon sağlanması gibi sorunların çözülmesiyle görevlendirilecek.

Kim ayrıca şunları ekledi:

“Hükümet sadece sanal para riskine odaklanıyor ve sadece yasadışı faaliyetlerin önlenmesine odaklanıyor … Blok Zincir (blockchain) teknolojisinin küresel gelişimine öncülük etmek için, mümkün olan en kısa sürede yasalar ve düzenlemeler hazırlamak gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın