Kırgızistan’ın Swift Ağını Kapatması Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Kirgizistan-Swift-Agini-Kapatmasi-Bitcoin-Fiyatini-Etkiler-mi?

Bir süredir politik çalkantılarla sarsılan Kırgızistan’da merkez bankası uluslararası para transfer ağı Swift’i kapattığını duyurdu. Kırgızistan Merkez Bankası’nın bu kararının arkasında siyasi karmaşanın yakın vadede son bulamayabileceği düşüncesi olduğu sanılıyor. 

Hükümet krizinin aşılamaması durumunda ülkedeki sermaye hareketliliğinin artması ve yurt dışına ciddi şekilde döviz çıkışı yaşanarak ülkenin ekonomik bir dar boğaza sürüklenmesi söz konusu olabilir.

Kripto Para Piyasasına Etkisi Ne Olur?

Ülkedeki sermaye çıkışına engel olma amacı taşıyan kararın alternatif ödeme ve transfer araçlarına yönelimi arttıracağına şüphe yok. 

ABD hükümetinin dünyanın en büyük kripto türev borsası BitMex’e yönelik operasyonu, kripto para piyasasında sert düşüşlere ve dünya kamuoyunda negatif algıya sebep olsa da, Kırgızistan örneğinde olduğu gibi merkezi hükümetlerin parasal trafiği kısıtlama yönündeki aksiyonları merkeziyetsiz kripto para transfer ağının ne kadar hassas önemde olduğunu bir kez kanıtlamış oluyor.

Kripto para piyasasının var olduğu günden bu yana inişli çıkışlı seyri ilk bakışta bu piyasaya yönelik bulanık beklentilere neden olsa da, aslında son yıllarda kat ettiği yol göz dolduran cinsten. 

Not: Bu yazıda yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve beklentiler Paranfil’in görüşleri değildir.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın