Katalan Hükümet, Kamu E-Oylama Sistemi için Blok Zincir (Blockchain) Düşünüyor

Catalonia-Plans-Blockchain-blok-zincir-katalonya-bitcoin-btc

Katalan hükümetinin yurttaş katılım konseyi başkanı La Vanguardia’nın 19 Kasım Pazartesi günkü haberine göre, otoritenin toplumun oylama sistemi için blok zincirini ele aldığını söyledi.

Ekim ayının başlarında, Katalonya Generalitat otonom toplumdaki büyük seçimlerde ve diğer oylama işlemlerinde yurtdışında yaşayanlar için bir e-oylama sistemi kurmak için bir ön tasarıyı onayladı.

Geçtiğimiz günlerde, Katalonya Hükümeti’nin Vatandaş Katılımı Direktörü Ismael Peña-López, hükümetin 2020 yılına kadar bir dış e-oylama sistemi kurmayı umduğunu ve tüm seçmenlere elektronik oylama imkanı sunmayı umduğunu söyledi.

Katalonya Açık Üniversitesi’nde (UOC) Hukuk ve Siyaset Bilimi profesörü olan Peña-López’e göre, Generalitat hala karar vermemiş olmasına rağmen devlet e-oylama sisteminde blok zincirinin kullanımı hala göz önünde bulunduruluyor.

“İlginç bir seçenek blok zincir (blockchain) kullanmaktır. […] Generalitat blok zincir (blockchain) için net bir taahhüt vermedi ve karar vermeden önce hangi seçeneklerin bulunduğunu hala araştırıyor.”

Yönetmen, hükümetin oy kullanma sisteminde hangi teknolojiyi kullanmaya karar verdiğine bakılmaksızın güven aşılaması gerektiğini belirtti. La Vanguardia:

“Bu bir farkındalık meselesidir. İnsanları güvenilir olduğu konusunda ikna edebildiğimizi düşünmek istiyorum.”

Temmuz ayında, Katalonya Hükümeti kamu yönetim süreçlerinde “kamuya dijital hizmetlerin iyileştirilmesi” amacıyla blok zinciri teknoloji dağıtımı için bir plan ortaya koydu.

Katalan topluluğu 1922’den beri İspanya hükümetinden bağımsızlık kazanmaya çalışıyor. 27 Ekim 2017’de, Katalan Parlamentosu tartışmalı bir referandum sonrasında İspanya’dan bağımsızlık ilan etti.

Ekim 2018’de İspanyol haber ajansı El Confidencial, eski Katalan cumhurbaşkanı Carles Puigdemont‘un kriptoda halktan bağış istediğini bildirdi. Puigdemont’un Katalan Hükümetindeki politikacılara maddi desteği gizlemek için kripto bağışları istediği bildirildi.

Büyük günlük İspanyol gazetesi El Mundo’ya göre, Carles Puigdemont hükümeti bağımsızlığı teşvik eden girişimlere fon sağlamak için Bitcoin (BTC) kullandı.

 

Bir Cevap Yazın