Kanada, Dijital Kimlik Sistemini Güvence Altına Almak için Blok Zincir (Blockchain) Kullanabilir

Kanada-dijital-Kimlik-Sistemini-Guvence-Altina-Almak-icin-Blok-Zincir-Blockchain-Kullanabilir-kripto-para-cryptocurrency

Kanadalı bir bankacılık grubu, yerel haber ajansı The Canadian Press‘in 15 Ocak’ta yayınladığı haberde, Kanada halkının dijital kimlik sisteminin bir parçası olarak blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanma fikrini destekledi.

Toronto’daki Kanada Ekonomi Kulübü‘ndeki bir sunum sırasında konuşan Kanadalı Bankacılar Birliği (CBA) genel müdürü Neil Parmenter, ileriye dönük bankacılık ve finans sektörleriyle ilgili kimlik prosedürlerinin temelini oluşturan yenilmez çözümlerin gerekli olduğunu söyledi.

Yorumlar, Kanada’nın yaptığı açık bankacılık denilen fırsatları, fintech girişimleri gibi üçüncü şahıs firmaların kullanıcı verilerine katılmalarını ve paylaşmalarını sağlayacak olan bankacılık alanını yeniden belirleme fırsatlarını görüyor.

Kanada hükümeti geçen hafta bu konsepte açık bir istişare başlattı.

Parmenter; “Kimin birden fazla dijital referans noktası kullandığını anında doğrulamak, ehliyetin fotokopisine güvenmekten daha güvenli” dedi.

“Bu dijital ağ bağlı, ancak merkezileşmemiş olduğu için, bilgisayar korsanlarının hedefleme eğilimindeki verinin ‘cazibesini’ ortadan kaldırarak sistemi tehlikeye atma riski azaltılabiliyor.”

CBA ilk olarak dijital kimliği için planları geçen yıl Mayıs ayında bir belge yayınladı. Belge blok zincirine özel bir atıfta bulunmadı, ancak Estonya ve Hindistan‘da şu anda Kanada’nın gelecekteki hazırlıkları için öğretici olarak kullanılan kimlik sistemlerini övdü.

Aadhaar olarak bilinen Hindistan programı, yine de, kripto para birimi çevreleride dahil olmak üzere bir çok eleştiriyi kendine çekmişti.

Kanada, en son sınırlarda gümrük formalitelerini içeren başka alanlarda da blok zinciri (blockchain) devlet düzeyinde kullamak istiyor.

Bir Cevap Yazın