JPMorgan, Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisi ile Ödeme Sistemindeki Marjinal İyileştirmeleri Not Ediyor

jPMorgan-Blok-Zincir-Blockchain-Teknolojisi-ile-odeme-Sistemindeki-Marjinal-İyilestirmeleri-Not-Ediyor-kripto-para-cryptocurrency-ethereum-eth

Finansal hizmetler devi JPMorgan uzmanları, blok zincir (blockchain) teknolojisinin bankalara ve ödeme sistemlerine fayda sağlayacağını söylüyor.

JPMorgan’ın küresel araştırma başkanı Joyce Chang, Blok zincir (blockchain) küresel ödeme sistemini yeniden icat etmeyecek, ancak marjinal gelişmeler sağlayacak. En anlamlı etki muhtemelen üç ila beş yıl uzakta olacak ve çoğunlukla ticari finansman olacaktır. ”

Chang’in öncülüğünde yayınlanan raporda, ticaret finansmanında blok zincirleme (blockchain) uygulamalarının verimlilikten sayısallaştırma yoluyla elde edilen yüksek potansiyel kazanımlar nedeniyle daha yaygın olduğu belirtiliyor. Kripto para (cryptocurrency) birimleri daha fazla dikkat çekerken, dağıtılmış bir defterin altında yatan teknolojinin daha önemli olduğunu belirtti.

Chang, uluslararası alanda 157 üye bankanın yer aldığı Bankalararası Bilgi Ağı’na (IIN) işaret etti. IIN, JPMorgan tarafından Ethereum blok zincirine (blockchain) dayanan Quorum platformunda geliştirilmiştir. Kuruluş, bankalar arasında bilgi paylaşmanın zorluklarını ele almayı ve alıcılara işlemleri hızlandırmayı hedefliyor.

Raporda, BBVA ve Santander gibi İspanyol bankaları, kendi sektörlerinde blok zincir (blockchain) teknolojisini uygulamada özellikle ileri görüşlüler. Aralık 2018’de, BBVA Porsche Holding ile blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanarak 150 milyon Euro tutarında kredi kullandı. Nisan 2018’de, BBVA, blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanarak tüm kredi sürecini yürüten “ilk” global banka olduğunu iddia etti.

Her iki banka da Avrupa Birliği Güvenilir Blok Zinciri (blockchain) Uygulamaları Birliği (IATBA) ‘na katıldı. BBVA ve Santander’in IATBA’ya davet edilen ilk beş banka arasında olduğu bildiriliyor.

Blok zincir (blockchain), bazı finansal hizmetler için daha yaygın olarak kabul edilirken, Chang, teknolojinin dört ana zorlukla karşı karşıya olduğunu belirtti: ölçeklenebilirlik, entegrasyon, maliyet verimliliği ve düzenleme.

Bu ayın başlarında, üst düzey Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinden bir grup araştırmacı, “küresel ölçekte ölçeklenebilir bir ademi merkeziyetçi ödeme ağı” nı başlattığını duyurdu. “Unit-e” adında bir kripto para (cryptocurrency) biriminin gelişimini finanse ediyor.

Bir Cevap Yazın