Japonya, G20’yi Kripto Para (Cryptocurrency) Düzenlemesi için Çözüm Sunacak

Japonya-G20-Kripto-Para-Cryptocurrency-Duzenlemesi-icin-cozum-Sunacak-kripto-para-borsasi-exchange-zaif-bitcoin-btc

Japonya, kripto para (cryptocurrency) birimi düzenleme konusundaki tecrübesini, Maliye Bakanları ve diğer G20 ülkelerinden gelen merkez bankası yöneticileri ile Haziran ayında gerçekleşecek olan zirvede paylaşmaya hazırlanıyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, Japon düzenleyiciler G20 ülkelerine teklif vermek için kripto düzenlemesi için bir çözüme sahiptir.

Kripto Düzenleyici El Kitabı

Japonya, kripto konusunda en fazla gelişmiş ülkelerden biri olarak bilinir ve Nisan 2017’de ödeme aracı olarak yasal kripto para (cryptocurrency) birimini yasallaştırdı. Örneğin, sanal para çıkışını önlemeye yönelik tedbirler gibi. Bu konu Haziran ayındaki G20 zirvesinde ele alınacak.

Pazartesi günkü habere göre, Kara para aklamayı ve terörist finansmanı önleyen, kripto para (cryptocurrency) birimi kısıtlamaları olan uluslararası kurallar geliştiriliyor. Öte yandan, müşteri varlıklarının korunması ve pazarın sağlamlığı konusunda bir kural yok, bu nedenle belirli fikirlerin ilk kez uluslararası olarak paylaşılması ilk kez olacak” dedi.

Bazıları şu anda kripto varlıklarını aşırı düzenleyen G20 ülkeleri tarafından çok çeşitli düzenleme önlemleri alınmaktadır. Duyuruda ayrıca:

“Ortak kurallar koymak zor olduğundan, biz [Japonya] bir rehber kitapta tutmaya, her ülkeye uygun bir biçimde bilgi sahibi olmaya ve düzenleme seviyesini yükseltmeye karar verdik.”

Haber çıkışına göre, el kitabı “Müşteri varlıklarını korumak için gerekli önlemler”, “Siber saldırılara karşı önlemler” ve “Müşterilere bilgi sağlama yolları” gibi önemli düzenleyici alanlara değinecek.

Japonya’nın Tecrübesi

Japonya, ülkedeki iki büyük kripto para (cryptocurrency) birimi borsasının geçen yıl hacklenmesinden sonra kendi deneyimlerinden faydalanıyor – Ocak ayında Coincheck ve Eylül ayında Zaif. Hack’leri takiben, ülkenin en iyi mali regülatörü Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), yerinde incelemeler yapmak ve iş geliştirme emirleri vermek de dahil olmak üzere kripto para borsalarına bakış açısını artırdı. Ajans ayrıca kripto endüstrisi için önerilen birçok yeni önlemle sonuçlanan çalışma grubu toplantıları düzenliyor.

Bu ayın başlarında, FSA, finansal kurumların şüpheli kripto para (cryptocurrency) işlemlerini tanımlamasına yardımcı olmak ve bunları Ceza Gelirlerinin Aktarılmasını Önleme Kanunu’nun 8. Maddesi uyarınca makamlara rapor etmek için referanslar içeren bir rehber yayınladı.

Büyük miktarda nakit veya döviz içeren kripto para (cryptocurrency) işlemleri ve müşteri gelirleri veya varlıkları ile eşleşmeyen yüksek değerli işlemler FSA için şüphelidir. Ajans, çok sayıda adresden sıkça kripto havalesi alan hesaplardaki işlemlerin de şüpheli olduğunu, özellikle de büyük para çekme işlemlerinin alındıktan hemen sonra yapılması durumunda şüpheli olduğunu belirtti.

FSA ayrıca, sahte olduğundan şüphelenilen hesaplarda veya kurgusal görünen adlarla yapılan işlemlerde, özellikle de farklı adlar altında çok sayıda hesaba sahip müşterilerin de kırmızı bayraklı olması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, düzenleyici, “bir müşteri hesaba para yatırdığında anonim teknolojisini kullanan” işlemlerin şüpheli olduğunu belirtti. Ayrıca listede aynı IP adresini kullanan birden fazla hesaptan yapılan işlemler, yerel görünen ancak yabancı IP adresleri ve dilleri olan ve “IP adreslerini izlemeyi zorlaştıran” işlemler de yer alıyor.

Bir Cevap Yazın