Japonya Başbakanı, Bilim, Teknik ve Bilişim Bakanı Olarak Blok Zincir Alanında Uzman Bir İsmi Atadı

Cointelegraph Japonya, 2 Ekim tarihli haberinde, Japonya Başbakanı Shinzō Abe dördüncü kabine değişikliğinde Bilim, Teknoloji ve Bilişim Bakanı olarak blok zincir (blockchain) konusunda uzman bir politikacı atandığını bildirdi.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) bir üyesi olan Takuya Hirai, geçen sene Japonya’da kripto alışverişini yasallaştıran kanunun mimarlarından biri olmuş ve bu alanda bakanlığa getirilmesi ile finansal teknolojilere yönelik resmi hükümet politikasını denetlemek gib kilit bir rol üstleneceği de bu haberde yazmaktadır.

CT Japonya’nın haberine göre, Hirai, Liberal Demokrat Parti’nin Bilişim Teknolojileri Strateji Özel Komitesi başkanlığı ve Fintech Tanıtım Parlamenterleri Federasyonu başkanlığı görevini üstlenerek blok zincirinin geliştirilmesinde aktif bir rol oynadı.

Üstelik, Hirai, 2015 yılında yürürlüğe giren Japonya’nın temel siber güvenlik yasasının hazırlanmasında oynadığı rol sayesinde itibar kazanmıştı ve o dönem, Hirai LDP’nin “şimdilik hükümetin Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yasal düzenlemeye doğru bir adım atmayacağı” açıklamasında bulunmuştu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Bilim, Teknoloji ve Bilişim Bakanı Takuya Hirai

CT Japonya, ayrıca, Hirai’nin bu Ağustos ayında toplanan JBA’da (Japonya Blockchain Association) İlk Para Teklifleri (ICO) ile ilgili olumlu sözlerini vurgulayan yerel Japon medyası haberlerine de işaret ediyor ve aynı zamanda Tama Üniversitesi’nin Kural Oluşumu Strateji Enstitüsü’nde ICO İş Etüdü Çalışma Grubuna tavsiyede bulunduğunu da belirtiyor.

“Gelecekte gönüllü ICO düzenlemelerinin oluşturulması gibi” vadeli işlemler kurarken kaydedilen ilerlemeyle ilgili olarak, CT Japonya, ülkenin Bilim, Teknoloji ve Bilişim Bakanlığı’nın başına böyle bir ismin gelmesiyle hükümetin bu alanlarda çeşitli destek ve çabaların geleceğini de vurguladı.

Hirai’nin Tama Üniversitesi’ndeki danışmanlık rolü, çalışma grubunun ülkedeki ICO’ların düzenlenmesi ve tam olarak yasallaştırılması için geniş kapsamlı bir kılavuz listesi yayınladığını ve bu durumun Japonya Mali Hizmetler Dairesi tarafından resmi olarak değerlendirileceğini ve birkaç yıl içinde yasa olarak geçeceğini bildirmişti.

Kılavuzda kara para aklama (AML), know-your-customer (KYC) önlemleri, proje ilerlemesini izleme ve mevcut hisse senedi ve borç sahiplerini koruma ile alakalı düzenlemeler bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın