İzlanda’nın Endüstrisi Kripto Para Madenciliğinden ‘Saf Blok Zincir’ Faaliyetlerine Geçiş Yapacak

Bazı yerel sektörün önde gelenlerininin 23 Eylül’de Red Herring’e yaptığı açıklamaya göre. İzlanda’nın kripto para endüstrisinin kripto madenciliğinden uzaklaşması ve “saf blok zinciri işletmelerine” kaydırılması bekleniyor.

Reykjavik merkezli Borealis Veri Merkezi başkanı Halldór Jörgensson, Red Herring’e yerel kripto ve blok zincir tesislerinden gelen talebin, Bitcoin madenciliğine odaklanmak yerine “saf blok zinciri işine doğru daha fazla kayması” gerektiğini söyledi.

Red Herring

Jörgensson’a göre, Bitcoin (BTC) madenciliği çevresindeki çılgınlık, kripto para değeri tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştığında, “bir yıl kadar önce olduğu kadar çılgın değil” seviyesine geriledi. Buna rağmen, başkan, Bitcoin madenciliği “dalgasının”, gelişmiş altyapılarının artık zincirle ilgili işletmelere daha fazla destek sağlaması beklenen yerel enerji ve veri sektörlerinin daha hızlı büyümesine katkıda bulunduğunu ileri sürdü.

İzlanda, soğuk iklimi yanı sıra, jeotermal ve hidroelektrik gibi düşük maliyetli yenilenebilir enerji kaynaklarının bolluğu nedeniyle kripto madenciliği endüstrisinde liderlerden biri haline gelmişti. Ülke, işletmecisi Genesis Mining’in olduğu İzlanda’daki elektriğin en büyük tüketicisi olan, dünyanın en büyük 5 kripto madencilik çiftliğine ev sahipliği yapıyor.

Şubat ayında, yerel enerji tedarikçisi HS Orka’nın iş geliştirme müdürü olan Johann Snorri Sigurbergsson, İzlanda’daki kripto madenciliği hacminin 2018 yılında iki katına çıkacağını tahmin etti.

HS Orka’nın CEO’su Asgeir Margeirsson, Temmuz ayında, kripto madenciliği endüstrisinin “dördüncü devrimi” desteklediğini iddia ederken, İzlanda Akıllı Enstitüsü’nün müdürü, Bitcoin madencilerinin “halen devam etmekte olan sanayi devriminin merkezi” olduğunu belirtti.

Ancak HS Orka’dan Sigurbergsson, Bitcoin’in şu anda madencilerin kullandığı veri merkezlerinin nihayetinde yeni teknoloji inkübatörleri haline geleceğini iddia ederek “muhtemelen gelecekte burada olmayacağını” savundu.

Bu hafta başında Blockchain teknoloji grubu Bitfury, Kanada, Norveç, İzlanda ve Gürcistan’daki madencilik merkezlerinde yeni makineleri kullanmayı planladığı yeni nesil BTC madencilik donanımının lansmanını duyurdu.

 

Bir Cevap Yazın