İtalyan Mali Düzenleyicisi Kripto Para İle İlgili Bir Projeyi Durdurdu

Cryptocurrencies-Italy-İtalyan-Mali-Duzenleyicisi-Kripto-Para-İle-İlgili-Bir-Projeyi-Durdurdu-blok-zincir-blockchain-aml

İtalya’nın mali düzenleyicisi, 14 Aralık’ta yayınlanan resmi bir açıklamaya göre, yetkisiz yatırım hizmetleri sunulduğu iddiasıyla ilgili operasyonlardan kripto para birimiyle ilgili bir projeyi yasakladı.

1974 yılında kurulan İtalyan Şirketler Ulusal Borsa Komisyonu ve Borsa (veya Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB)), İtalya’nın menkul kıymetler piyasasını düzenlemekten sorumlu devlet makamıdır.

CONSOB, tarafından yasaklanan şirket Avacrypto hakkındaki iddialara göre, www.avacrypto.com web sitesi üzerinden çalışma dahil olmak üzere, İtalyan halkına hizmetlerini gerekli izinler olmaksızın sunduğunu iddia ediyor. Şu anda, Avacrypto’nun web sitesine erişilemiyor.

Aralık ayının başlarında, CONSOB kripto para yatırım programları önerdiği iddiasıyla 90 günlük bir süre için iki projeyi askıya aldı. CONSOB – Bitsurge Token ve Green Energy Sertifikaları – tarafından askıya alınan her iki firmanın da, Avrupa Birliği’ne (AB) dayanmayan bir şirket olan Avalon Life’ın projelerini dolandırdığı iddia ediliyor.

İtalya’da kripto para birimleriyle ilgili olarak herhangi bir düzenleme yapılmamasına rağmen, ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Hazine Bakanlığı ilkbaharda ülkede kripto kullanımını sınıflandırmayı amaçlayan bir kararname üzerinde çalışıyordu. Kararname,kripto para biriminin kullanımıyla ilgili hizmet sağlayıcıların” faaliyetlerini Bakanlığa ne zaman ve nasıl bildirmeleri gerektiğini belirleyecek.

Mevzuat, kripto para birimleriyle, özellikle de kara para aklama ile ilgili yasadışı faaliyetlerden kaçınmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, profesyonel düzeyde kripto para birimleriyle hareket ederken Anti-Kara Para Aklama (AML) yasalarına uyum, 25 Mayıs 2017’de 90 sayılı Mevzuat Kararnamesinde açıklığa kavuşturulmuştur.

“Sanal para birimi” tanımı, kararnamede şöyle açıklanmaktadır: “bir merkez bankası veya kamu otoritesi tarafından verilmeyen, mutlaka bir fiili para birimi ile ilgili olmayan, mal alımı için bir takas aracı olarak kullanılan değerin dijital gösterimi veya hizmetleri ve elektronik olarak aktarılır, depolanır ve satın alınır. ”

Haziran ayından sonra, İtalya Merkez Bankası genel müdür yardımcısı Fabio Panetta, merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Panetta, çıkarılmaları için kilit bir gerekçenin nakit üretimi, nakliyesi ve imhası maliyetlerini azaltmak olduğunu belirtti. Ayrıca, özel sektör tarafından sunulan mevcut dijital ödeme mekanizmalarına kıyasla avantajlarını “en iyi ihtimalle belirsiz” olarak değerlendirdi.

Bir Cevap Yazın