İsviçre Federal Konseyi Stablecoinler ve Blok Zinciri (Blockchain) İzlemeye Devam Ediyor

isvicre-Federal-Konseyi-Stablecoin-ve-Blok-Zincir-Blockchain-izlemeye-Devam-Ediyor-libra-kripto-para-cryptocurrency

İsviçre Federal Konseyi, küresel stablecoin projeleri ve bunların olası fırsatları ve zorlukları ile ilgili yakın sekmelerde kalmaya devam ediyor.

İsviçre kripto dostu olarak görülüyor

16 Ekim’deki bir haber bülteninde İsviçre Federal Konseyi, yakın zamanda stablecoinler ile ilgili mevcut fırsatlar ve zorluklar” hakkında bilgilendirildiğini ve İsviçre’nin blok zincir (blockchain) ve dağıtılmış muhasebe teknolojisi gibi yeni dijital teknoloji gelişmelerini izlemeye devam edeceğini belirtti.

Federal Konsey, Avrupa ülkesinin genellikle çok kripto dostu ve “finansal piyasadaki yenilikçi yaklaşımlara açık” olarak görülmesine rağmen, istikrarlı para (stablecoin) ve kripto para (cryptocurrency) birimleri ile ilgili riskleri ele almaya kararlı olduğunu belirtti:

Federal Konsey, özellikle para ve istikrar politikası zorluklarının, hükümetler, merkez bankaları ve denetim otoriteleri arasındaki uluslararası işbirlikleri ile birlikte özel sağlayıcılar ile birlikte ele alınmasını sağlamayı taahhüt eder.”

Yedi üyeli yürütme konseyi, Facebook’un Cenevre merkezli Libra Birliği tarafından denetlenecek olan Libra kripto parasının (cryptocurrency), istikrarlı bir reel para birimi tarafından desteklenmesi nedeniyle sınırlı oynaklığa maruz kalacağını belirtti.

Libra İsviçre ödeme lisansı istiyor

Daha önce, Facebook’un adını taşıyan stablecoin projesinin yönetim organı olan Libra Derneğinin, İsviçre’nin Libra için Mali Piyasa Denetleme Kurumu’ndan (FINMA) bir ödeme sistemi lisansı alması gerektiğini bildirdi. Derneğin politika ve iletişim başkanı Dante Disparte, şunları söyledi:

FINMA ile yapıcı bir diyalog yürütüyoruz ve açık kaynaklı bir blok zinciri (blockchain) ağının düzenlenmiş, düşük sürtünmeli, yüksek güvenlikli bir ödeme sistemi haline gelmesi için uygun bir yol görüyoruz. Bu, Libra projesinin evriminde atılmış önemli bir adım ve önümüzdeki aylarda tüm paydaşlarımızla ilişkilerimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz. ”

Bir Cevap Yazın