İsviçre Devlet Başkanı Blok Zincir (Blockchain) Firmaları İçin Yönetmeliğin “Hızlı ve Net” Olmasının Gerekli Olduğunu Vurguladı

İsvicre-Devlet-Baskani-Blok-Zincir-Blockchain-Firmalari-İcin-Yonetmeligin-Hizli-ve-Net-Olmasinin-Gerekli-Oldugunu-Vurguladi-kripto-para-cryptocurrency-madencilik-mining-ilk-para-teklifi-ico

Yerel finans haber ajansı FinNews’den 27 Mart’ta çıkan bir rapora göre Maurer, Çarşamba günü Zug’daki CV Crypto Valley Summit’te yaptığı açıklamada. İsviçre Konfederasyonu başkanı Ueli Maurer, blok zinciri (blockchain) sektörü için düzenlemelerin kurulmasının “hızlı ve net” olması gerektiğini vurguladı.

Ülkenin Maliye Bakanı olan Maurer, ülkenin Federal Konseyinin, blok zinciri (blockchain) şirketlerinin yasal statüsünü iyileştirecek olan federal yasadaki olası değişiklikler konusunda İsviçre parlamentosu ile istişare sürecini başlatmasından birkaç gün sonra zirveye hitap etti.

Kripto Vadisi Zirvesi‘nin 1000’den fazla katılımcıyı cezbettiği bildirildi. Maurer, izleyicilere, İsviçre’nin mevcut yasaları yeni teknoloji lehine değiştirmek için kararlı ve şeffaf adımlar atması gerektiğini ve Federal Konseyin ve özellikle Federal Maliye Bakanlığı’nın (FDF) olduğunu söyledi.

Blok zincir (blockchain) ve diğer dağıtılmış büyük defter teknolojileri söz konusu olduğunda, Maurer, İsviçre makamlarının “sürekli iki adım önde olmanın yollarını aradığını” söyledi.

Maurer’in, blok zinciri (blockchain) ve kripto sektöründen temsilciler için öne çıkıp federal hükümete taze fikirlerle meydan okumalarını temyiz ettiğini ve “FDF’nin kapıları açık” dedi.

FDF’nin bu hafta başlarında parlamentonun istişaresi için yasal düzenlemeler yapılması, kripto para (cryptotcurrency) ve blok zinciri (blockchain) firmalarının İsviçre borç uygulama ve iflas yasası kapsamında düzenlenmesi ve finansal piyasa altyapısı yasası dahilinde “DLT ticaret sistemleri” için yeni bir yetkilendirme kategorisi oluşturulmasını içeriyordu.

Kısa süre önce bildirildiği üzere, İsviçre mevzuatı – Federal Meclis – 20 Mart’ta Federal Konsey’e mevcut mevzuatı kripto düzenlemesi için uyarlama talimatını veren bir hareketi onayladı.

Hareketin onaylanmasından sonra, Maurer’in önerilen gelişmelerin planlanan düzenlemenin kapsamını aştığını söylediği bildirildi.

Aralık 2018’de Maurer, belirli bir blok zinciri (blockchain) veya kripto para (cryptocurrency) yasal çerçevesi yerine, İsviçre’nin yeni teknolojiye ve finansal uygulamalarına izin vermek için mevcut yasaları ince ayarlaması gerektiğini öne sürmüştü.

27 Mart tarihinde İsviçre Mali Piyasa Denetleme Kurumu, ilk madeni para teklifinin (ICO) yasadışı olduğu sonucuna varılarak kripto madenciliği şirketi Envion AG‘ye karşı icra takibi yapıldığını açıkladı.

Bir Cevap Yazın