İsrail Menkul Kıymetler Regülatörü Blockchain ile Siber Güvenliğini Yükseltti

İsrail Menkul Kıymetler İdaresi (ISA), kendi iç sistemleri dahilinde blok zincir teknolojisini sessiz bir şekilde bütünleştirdi.

İsrail’in ulusal menkul kıymetler düzenleyicisi olan ISA, hükümet kurumunun bilgi toplamak ve denetlemek için hükümet kurumunun kullandığı “Yael” adlı bir platformu yerleştirdikten sonra uygulamaya başladı.

ISA’nın açıkladığına göre, blok zincir pivot, denetlenen kurumlara aktarılan verilerin güvenilirliğini sağlamak için başka bir katman ekleyecek. Blok zincir, orijinli mesajların özgünlüğünü özellikle doğrulayacaktır, düzenleyicilerin düzenlenmesini ya da tamamen silinmesini önleyerek müdahaleyi reddedecektir. Dahası, düzenlenmiş kurumlar, ISA’dan gönderildikten sonra bir mesaj alınmadığı konusundaki bilgiyi artık reddedemeyecek.

Blok zincir platformunun, halka açık bir şirket olan İsrail merkezli BT devi Taldor tarafından geliştirilmesinin üç ay sürdüğü bildirildi.

ISA’nın Bilgi Sistemleri Departmanı’nın direktörü Natan Hershkovitz’in şunları söyledi:

“ISA’nın bilgi sistemlerinde blok zincirleme teknolojisinin uygulanması onu, kamuya sağlanan bilginin ve güvenilirliğine ve İsrail’in kamu sektöründeki liderlerinden biri haline getirilmesinde küresel lider otoritelerden biri olmasını sağlıyor.”
İsrail Menkul Kıymetler İdaresi (ISA)

ISA, mesajlaşma için güvenlik çerçevesini genişletmenin ötesinde, aynı zamanda, paydaş toplantılarında gerçekte bulunmaya gerek kalmaksızın, borsada işlem gören hissedarların çevrimiçi oy kullanmalarını sağlayan bir çevrimiçi oylama sisteminde merkezi olmayan teknolojiyi uygulamaya çalışmaktadır.

Diğer bir uygulamada ISA, blok zinciri teknolojisini, kurumların ISA’nın denetimi altındaki tüm raporlarını kaydeden Magna platformuna entegre etme niyetini de ortaya koydu.

Özellikle merkezi olmayan e-oylama, diğer pazarlarda ve sektörlerde test edilmiş ve kullanıma sunulmuştur. 2016 yılının başında Estonya’nın e-konut platformu, hissedarların Nasdaq’ın işlettiği Estonya Menkul Kıymetler Borsasında listelenen şirketlere oy vermeleri için bir blok zincir teknolojili e-oylama hizmeti başlattı.

Aynı yılın sonunda, Abu Dhabi Menkul Kıymetler Borsası (ADX), hissedarların, şirketlerin akıllı telefon uygulaması aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinden yıllık genel toplantıları sırasında oy kullanmaları için bir blok zincir destekli e-oylama platformu da başlattı.

Bir Cevap Yazın