İran’da Kripto Paralar Hakkında Yasa Çıkarıldı

iranda-kripto-paralar-hakkinda-yasa-cikarildi

Kripto paralar hakkında yeni bir düzenlemeye giden İran hükümeti, ithalat işlemlerinde kripto paraların kullanılacağını açıkladı.

Dijital varlıklarla ilgili yasanın İran hükümeti tarafından düzenlenmesi İran yerel basınında yankı uyandırdı. Tüm haber kanallarında duyurulan bu düzenleme ile İran Merkez Bankası’nın kripto paraları ithalat finansmanında kullanacağı bildirildi. İran’da yasal çıkarılmış kripto paralar ithalatta kullanılmak üzere takas edilebilecek.

İran’ın dolar sisteminde bulunan kısıtlamaların kripto paraların ithalata açılması sonucunda bu sorunun aşılabileceği belirtiliyor.

Kripto para madencileri ile ilgili de düzenleme getirilen yasada her kripto para madencisine bir limit belirleneceği açıklandı. Madenciler belirlenen bu limitler dahilinde üretmiş oldukları kripto paraları merkez bankasına doğrudan satabilecek.

Aynı zamanda madencilerin üreteceği kripto paralar ile ilgili üst sınırı ve devlet destekli kullanılan enerji düzeyini Enerji Bakanlığı’nın talimatları belirleyecek.

Madenciler için zorlu süreç başlıyor

Kripto para analisti Alireza Shamkhi yaptığı açıklamalarda getirilen bu yasada pek çok belirsizlik olduğunu dile getirdi. Dolar ve riyal arasındaki döviz kurunun ne olacağı konusunda belirsizlikler olduğunu dile getiren Alireza Shamkhi, merkez bankasının kripto paraları hangi fiyat üzerinden belirleyeceği sorusunun yanıtını aradı.

Kripto paraların İran hükümeti tarafından tanınmadığı dönemlerde madenciler paralarını dolar, riyal yada farklı para birimleri olmak üzere diledikleri şekilde değiştirebiliyorlardı. Madencilerin ürettikleri veya üretecekleri kripto paraları merkez bankasına bildirecek olmaları konusunda da açıklamalarda bulunan Alireza Shamkhi, yeni yasanın sektördeki cazibeyi azaltacağı yönündeki endişesini dile getirdi.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın