İran, Finansal İşlemlerde Kripto Para (Cryptocurrency) Kullanımı İçin 8 Ülkeyle Görüşmelere Başladı

cryptocurrency-iran-blockchain-İran-Finansal-İslemlerde-Kripto-Para-Cryptocurrency-Kullanimi-İcin-8-ulkeyle-Gorusmelere-Basladi-blok-zincir-ilkparateklifi-ico-bitcoin-btc-exchange-madencilik-mining

İran, İslami devlet ABD ekonomik yaptırımlarından kaçınmaya çalışırken, küresel ticarette kripto para (cryptocurrency) birimini sağlamak için diğer ülkelerle müzakerelerin yapılması da dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri araştırıyor. İran Ticaret Teşkilatı Örgütü (TPO) başkan yardımcısı Mohammad-Reza Modoudi, ülkenin sekiz ülkeyle olan finansal işlemlerinde kripto para (cryptocurrency) biriminin kullanılmasını müzakere ettiğini söyledi.

Müzakereler ABD Doları Hegemonyasını Dağıtmayı Amaçlıyor

Tasnim yerel haber ajansına 28 Ocak’ta konuşan Modoudi, İsviçre, Güney Afrika, Fransa, İngiltere, Rusya, Avusturya, Almanya ve Bosna’dan temsilciler, konuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere İran’ı ziyaret ettiler” dedi.

ABD, geçtiğimiz yılın kasım ayında, İran’a karşı, yalnızca sekiz ülke haricinde, dünyanın geri kalanını, finansal sistemi de dahil olmak üzere, ülkenin petrol, denizcilik ve gaz pazarına ciddi yaptırımlar yaptığını duyurdu. Mayıs ayındaki erken bir yaptırım turu, Cumhurbaşkanı Donald Trump, selefi Barack Obama’nın Tahran’la olan ilişkisinden koptuğu için İran’ın para birimini, havacılık endüstrisini ve diğer sektörleri hedef aldı.

Finansal sisteme karşı alınacak önlemler uluslararası yerleşimlere zarar vermeye başlamıştır. ABD’nin küresel bankacılık ağı Swift, İran’ın merkez bankası ile bağlarını kopartarak ülkeyi ve vatandaşlarını belirsiz bıraktı. Kripto para (cryptocurrency) birimi alanında, Binance ve Bittrex gibi küresel borsalar, resmi olarak İran’ı hizmet almak için desteklenen ülkeler listesinden çıkardı.

Şimdi, petrol zengini Ortadoğu ülkesi, kripto para (cryptocurrency) birimlerine yöneldi. Dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisi olan İran, ekonomik yaptırımlardan kaynaklanan petrodollardaki sıkışıklığı gidermek için kripto para (cryptocurrency) birimlerinden yararlanmayı umuyor. Abluka, ABD dolarının hâkim olduğu dünyanın büyük bir kısmı ile ticari ilişkilere sorunlara neden oldu.

İran, 2018’in ortalarından bu yana, esas olarak bankacılık sistemi hizmetlerini genişletmek ve yaptırımları azaltmak için, riyale bağlı olması muhtemel olan kendi kripto para (cryptocurrency) biriminin araştırma ve geliştirmesini üstlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde Rusya’nın, ortak ülkelere isim vermeden Swift’den tamamen bağımsız finansal sistemler kurmak için ortaklarla “aktif” çalıştığını belirtti. Bu, İran’ın 14 Kasım’da Rusya ve Ermenistan’la üçlü bir blok zinciri (blockchain) işbirliği anlaşması imzalamasından sonraydı.

İran, Taslak Kripto Düzenleme Çerçevesini Yayınladı

Bu arada, İran Merkez Bankası (CBI), kripto para (cryptocurrency) birimlerinin düzenlenmesine ilişkin “Sürüm 0.0” olarak adlandırılan taslak çerçevesini yayınladı. El Cezire raporuna göre, İran ülke içinde “hala dijital para kullanımıyla ilgili kısıtlamalar getiren” kripto varlıkları yasağını iptal etti.

Banka, çerçevenin “ülkede devam etmekte olan kripto operasyonlarının sınırlarını düzenlemeyi ve tanımlamayı ve tüccarların geleceği için planlama yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını” söyledi. İlk madeni para (ICO) teklifleri, kripto para (cryptocurrency) cüzdanları ve kripto para (cryptocurrency) borsalarının yanı sıra madencilik işlemleri.

Bununla birlikte, CBI, “Küresel kripto para (cryptocurrency) birimlerini ülke içinde ödeme yöntemleri olarak kullanmak yasaktır” dedi. Ayrıca İranlıların, büyük miktarlarda kripto bulundurmaları yasaklandı, tıpkı 10.000 € ‘dan fazla reel para tutarına sahip olmalarına izin verilmemesi gibi.

Aljazeera, 28 yaşındaki bir tüccar olan Perhman Azhdarpour‘a şöyle dedi: “Uluslararası kabul görmüş kriptoların ödeme yöntemleri olarak kullanılmasının yasaklanması, beni ve benim gibi birçok insanı olumsuz etkileyebilir. Merkez bankasının duruşunun, Bitcoin ve diğer kripto para (cryptocurrency) birimlerinin kullanımını hiçbir şekilde kısıtlamayacağını umuyorduk.”

Iran Blockchain Association‘a göre, İran’da her gün 10 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) işlem görüyor. İslam cumhuriyeti, bankalarını geçen Nisan ayında Bitcoin gibi popüler kripto para (cryptocurrency) birimleriyle işlem yapmaktan ve para aklama ve diğer suç işlemleriyle ilgili konulardan endişe duyuyor. Ancak bu hamle geniş çapta yaklaşmakta olan ABD sermaye çıkışını engellemenin bir yolu olarak yorumlandı.

Bir Cevap Yazın