İngiltere Maliye Bakanı: Brexit’ten İrlanda’nın Kaçınabilmesi İçin Blok Zincir’i (Blockchain) Önerdi

İrlanda sınır sorunu Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit görüşmelerinde en zor ve çözülemeyen konulardan biri olarak kaldığından, Başbakan Theresa May hükümetindeki bir bakan çözümün teknolojide yattığına inanıyor.

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond’a göre, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra, İrlanda sınırında ticaret yapmanın en iyi yolu, blok zincir teknolojisinin kullanımında yatmaktadır.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Philip Hammond

Reuters’in, hükümetin Brexit sonrası düzgün ticaretin sağlanması için ne yapmayı önerdiği sorulduğunda:

“Teknoloji geçerli bir hale geliyor (…) Bunun konuda bir uzman olduğumu iddia etmiyorum ama en açık teknoloji blok zinciridir.” dedi.

 

İrlanda Adası ve Brexit Sorunu

İngiltere, AB’den iki yıldan uzun bir süre önce bir referandumla ayrılmaya karar vermişti. Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile bağımsız ve bir AB üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın, dış bir AB sınırına dönüşerek, adadaki hareketi ve ticareti engelledi. Bu durum, Brexit müzakerelerindeki tarafların keskin sınırlardan kaçınmak istemesi ve aynı zamanda referandum kararının ruhuna saygı duyulması nedeniyle hassas bir dengeleme yoluna gidilmesine neden olmuştur.

Her Majesty’s Courts and Tribunals Service – Majesteleri’nin Mahkemeleri ve Hakimleri Servisi (HMCTS)

Maliye bakanının teklifi gerçekten de İrlanda sınır sorununu çözen bir çözüm olarak ortaya çıkmış olsa da, bu İngiltere hükümetinin blok zincir teknolojisini ilk kez benimsediği anlamına gelmez.

Örneğin, CCN’nin haberine göre, Ağustos ayında Adalet Bakanlığı, bir blok zincir üzerinde dijital kanıtların depolanması konusunda deney yapmayı planladığını açıkladı. Bu, Majesteleri’nin Mahkemeleri ve Hakimleri Servisi (HMCTS) tarafından hazırlanan reform planlarının bir parçasıydı ve muhalefetin önlenmesini sağlarken, gözetim altına alınan ve gözetim altına alınan bir denetim izi oluşturmayı hedeflemiştir.

Kayıt Tutma ve Gıda Güvenliği

Blok zincir (blockchain) teknolojisiyle deney yapan bir başka Birleşik Krallık kamu kuruluşu, Birleşik Krallık hükümetinin Ulusal Arşivleri’nin resmi kayıt tutucusu.

Bu yılın ortasında Ulusal Arşivler, arşivlenen belgelerin doğrulanması sırasında blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanma planlarını açıkladı. Bu, dijital arşivlemenin zorlu doğası nedeniyle zorunlu bir hal aldı; burada dosyalar bir formattan diğerine değiştiğinde dosyalar zarar görebilir. Ancak dağıtılmış defter teknolojisi ile belgelerin karma izinli bir blok zincirine kaydedilmesi, sadece yetkili kişiler tarafından değişiklik yapılmasına izin verileceğinden, değiştirmelere karşı koruma sağlamış olacaktır.

HMCTS ve Ulusal Arşivlerin yanı sıra, blok zincir (blockchain) teknolojisi İngiltere hükümetinin gıda güvenliği gözlemcisi olan Gıda Standartları Ajansı tarafından da denendi.

Food Standards Agency – Gıda Standartları Ajansı

Teknoloji, et denetiminde uygulandı ve gıda güvenliği gözlemcisi, pilot uygulama olarak bir kesimhaneyi izlemeye aldı, bu uygulamanın gelecekte diğer gıda ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletme planlarının da olduğu belirtildi.

 

Bir Cevap Yazın