ING CEO’su: Bankalar Libra Başlatıldığında Facebook ile Bağlarını Kesebilir

ING-CEO-Bankalar-Libra-Baslatildiginda-Facebook-ile-Baglarini-Kesebilir-stablecoin-kripto-para-cryptocurrency

ING CEO’su Ralph Hamers’e göre, banka Libra stablecoin’ini başlattığında, bankalar sosyal medya devi Facebook ile çalışmayı bırakmak zorunda kalabilirler.

Banka “müşteriyi kabul etmemeyi” seçebilir

Financial News Outlet Financial Times, Hamers’in 22 Ekim’deki sözlerini bildirdi. Raporda, ING gibi kurumların, suç faaliyetini önlemek için finansal sistemi korumak zorunda olduklarını açıkladı. Bu nedenle, Libra’nın yasadışı kullanım potansiyeli konusundaki endişeler bankalardan bir cevapla sonuçlanabilir:

“Önlemler alabilir ve müşteriden çıkabiliriz ya da müşteriyi kabul edemeyiz, böylece bunlar sizin yapmanız gereken tartışmalardır.”

Kara para aklama kaygıları devam ediyor

Kara para aklama kaygıları, Libra’nın suçluların gözetmeksizin fonları ulusal sınırlar boyunca hızlı bir şekilde taşımasına izin verebileceği korkusundan kaynaklanıyor.

Yine de, Facebook, kuruluş düzenleyicinin endişelerini hafifletinceye kadar mülkü serbest bırakmayacağına söz verdi. Hamers, onun gibi bankaların oldukça düşük riskli bir yaklaşıma sahip olduğunu açıkladı:

“O kadar büyük, düzenlenmiş bir kurumuz ki hiçbir şey riske atmak istemezsiniz. […] Bir bakıp bunun nasıl geliştiğini göreceğimizi söyledik.”

Diğer bankacılar Libra fikrine daha az açıktır. Mesela, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon geçen hafta, Facebook’un Libra istikrarlı para (stablecoin) önerisinin “asla olmayacak zarif bir fikir” olduğunu söyledi.

Yakın zamanda Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan’ın – diğerleri gibi, görüşüne göre Facebook’un Libra’sı ile ilgili olarak büyük ölçüde dikkat gösterdiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın