ICO’ya Nasıl Girilir?

Kripto paralara olan ilgi her gün yüksek bir hızda büyümeye devam ettikçe ICO’lara olan ilgi de katlanarak artıyor ve uzmanların bile geleceğini tahmin edemediği bir hal almış duruma geldiler. Peki bir ICO’da yer almak için neler yapılması gerekir? Bunun için öncelikle ICO’nun ne olduğunu tekrar anlatmak gerekebilir.

ICO Nedir?

ICO, Initial Coin Offering’in kısaltmasıdır. Yeni girişimciler blockchain teknolojisini kullanarak kendi coinlerini çıkartabilirler. Bu coinler de Bitcoin veya Ether gibi farklı kripto para birimleriyle alınıp satılabilirler. Girişimlerin kendi coinlerini çıkarmaktaki maksat projelerine için kaynak oluşturmaktır. Bu sayede bu coinlerin de değer kazanması planlanır. Bu coinleri alan yatırımcıların da amacı bu coinler üzerinden kar elde etmektir. Bu coinler, ya da diğer adıyla tokenlere olan ilgi arttıkça değerleri de artar çünkü tokenler belirli bir miktarda vardır.

ICO’ları kısaca böyle açıklayabiliriz. Peki bir ICO’da yer almak için ne yapmanız gerekmektedir?

1) Ethereum Wallet’ı oluşturun

ICO’ların büyük bir kısmı Ethereum üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden de ilk olarak bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu iş için pek çok program vardır ancak hepsi ERC-20 tokenlerini desteklemez ve sizin de bu tokenleri destekleyecek bir cüzdana ihtiyacınız olduğu için uygun bazı programlar şunlardır:

Bunların ikisini de kullanabilirsiniz ama sistemin çalışma prensibini burada MyEtherWallet üzerinden anlatacağız.

  • Öncelikle myetherwallet.com adresine gidip yeni bir cüzdan yaratmanız gerekiyor.
  • Akılda kalıcı ve güvenli bir şifre oluşturduktan sonra formu doldurup işlemi tamamlıyoruz.
  • Daha sonra karşımıza Keystore File gelecek. Bu dosyayı bilgisayara kaydediyoruz. Bilgisayar yerine bir flash belleğe kaydetmek daha güvenli olacaktır.
  • Sonraki ekranda karşınıza private key’iniz gelecek. Private key asla kaybetmemeniz gereken önemli bir şeydir. Bilgisayarınızda güvenli bir yere veya bir kağıda yazın. ‘Şifremi unuttum’ gibi bir sistem olmadığı için eğer bunu kaybedersiniz bir daha bağlantı kuramazsınız. O nedenle bu aşama çok önemlidir.
  • Daha sonra cüzdanınıza nasıl erişmek istediğinizi seçeceğiniz bir ekran gelecek. En basiti burada private key’i seçip bir önceki ekranda çıkan private key’i yazmak.
  • Artık Ethereum Wallet’ınız kullanıma hazır. Ether alış/satış işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz.

2) Ether satın alın

Birçok ICO’dan token almak için Ether’e ihtiyaç duyulmaktadır. Cüzdanınıza Ether eklemenin de en kısa yolu para ya da Bitcoin karşılığı bir borsadan Ether almaktır.

3) ICO’ya Ether yollayın

Bu ilk iki adımı tamamladıktan sonra ICO’ya girmek için hazırsınız. ICO’nun sitesine girmeniz dahil olmak için yapmanız gereken tek şey. Ancak burada  en önemli husus ICO’nun bir dolandırıcılık denemesi olmadığına emin olmanızdır. Bunun için de ICO’nun whitepaper’ını okumanız en önemli şeydir.

Ether göndermenizin ardından ICO ekibi sizinle iletişime geçip size gerekli bilgileri verecektir.

Bir Cevap Yazın