Hyperledger & EEA: En Büyük İki Blok Zincir (Blockchain) Konsorsiyumu Güçlerini Birleştiriyor

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin işletme sektöründe benimsenmesini sağlamak için önemli bir adım, sektördeki en büyük blok zincir (blockchain) konsorsiyumlarından ikisinin resmi işbirliklerini duyurmasıyla atıldı.

Açık kaynak kodlu Ethereum teknolojisini işletmedeki blok zincir (blockchain) çözümleri için kullanan 300’den fazla üyeyi ve açık kaynak kodlu Linux Vakfı tarafından yönetilen çapraz sektörlü bir çalışma grubu olan Hyperledger ile görüşen Enterprise Ethereum Alliance (EEA), resmi olarak birbirlerinin ikili üye olarak örgütlendiklerini, Pazartesi günü yaptıkları basın toplantısında duyurdular.

İki konsorsiyum arasındaki işbirliği, “işletmeler için blok zincir (blockchain) teknolojilerinin benimsenmesini hızlandıracak” şeklinde ortak bir açıklama yaparak, endüstriler için blok zincir (blockchain) tekniğinin ölçeklendirilmesine yönelik tamamlayıcı yaklaşımları gibi benzer hedeflerin altını çizdiler.

Birbirlerinin topluluklarının üyeleri olarak, EEA ve Hyperledger liderleri, Özel Çıkarma Grupları ve Çalışma Grupları ile “her iki toplumdaki yüz binlerce geliştirici” arasında işbirliği yapma araçlarına sahip olacak.

    “Şartname ve standartlarda çalışan EEA topluluk üyeleri, bu standartların yazılım uygulamaları üzerinde işbirliği yapmak için Hyperledger’a dönüşebilir”  diye eklediler.
Enterprise Ethereum Alliance (EEA)

2017’nin başında tanıtımı yapılan Ethereum Enterprise Alliance (EEA), 30 üyeli bir grup olarak başladı ve 2017’nin ortalarına kadar 150’den fazla üye sayısına yükseldi ve yılın sonunda, EEA dünyanın en büyük Blok zincir (blockchain) konsorsiyumu haline geldi. Ortak bildiride EEA, kurumsal blokaj standartlarının geliştirilmesini, daha geniş bir Ethereum ekosistemi ile uyumlu olanlara odaklanarak desteklediğini belirtti.

İşbirliğin “büyük fırsat zamanında” olduğunu dile getiren EEA yönetim direktörü Ron Resnick şunları ekledi:

    “Ayrıca, EEA’ya katılan Hyperledger geliştiricileri, Enterprise Ethereum Client Spesifikasyonu ile ilgili projelere çözüm uyumu sağlamak için EEA Sertifikasyonuna katılabilir.”
Hyperledger

Hyperledger projesi, Aralık 2015’te, o tarihte en büyük endüstri odaklı açık kaynak blok zincirleme çabası olarak ortaya çıkmıştı. Temmuz 2017’de, Linux Vakfı liderliğindeki konsorsiyum, endüstriler ve işletmeler için ilk hazır-üretim blok zincir (blockchain) yazılımı olan Hyperledger Fabric’i piyasaya sundu. Blok zincir (blockchain) yazılımı, dünyanın en büyük nakliye şirketi Maersk’in gönderilerini takip etmek için Hyperledger Fabric’i kullanan önemli bir örneklerden biri de dahil olmak üzere birçok endüstride benimsenmiştir.

Ortak bildiride “Hyperledger, kurumsal blokaj ağlarını kurmak, yönetmek ve birleştirmek için açık kaynaklı yazılım geliştirmeyi teşvik ediyor” denildi.

Hyperledger idari direktörü Brian Behlendorf, en büyük iki şirket bloğu konsorsiyumu arasındaki rekabeti göz ardı ederek şunları söyledi:

“Ethereum ve Hyperledger arasında ‘vs.’ yazan herkes için, bu işbirliği artık ‘Ethereum ve Hyperledger’ olduğunu gösteriyor.”

Behlendorf, “Büyük açık standartlar büyük açık kaynak koduna dayanıyor, bu yüzden her iki organizasyon için de doğal bir ittifak” dedi. “Standartlar, spesifikasyonlar ve sertifikasyonlar, kurumsal taşeron müşterilerinin, birlikte çalışabilirlik konusunda daha fazla güvenceye sahip oldukları ve aynı zamanda birden çok tedarikçi seçeneği olduğu için, uygulamaların güvenle gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır.”

Dünya’nın önde gelen blok zincir (blockchain) şirketlerinin birleşimi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de yorum görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın