Hyperledger, DLT Geliştirmeleri için Yeni “Şifreleme Kütüphanesi” ni Duyurdu

Hyperledger-DLT-Gelistirme-icin-Yeni-sifreleme-Kutuphanesi-ni-Duyurdu-blok-zincir-blockchain.png

Hyperledger Teknik Yönlendirme Komitesi, resmi bir duyuruya ile 4 Aralık tarihli bir modüler kriptografi yazılımı kütüphanesi olan “Ursa” projesini onayladı.

Hyperledger’ın olgunlaştırdığı projeye göre “projeler karmaşık şifreleme uygulamalarına ihtiyaç duymaya başladı.” Ursa’yı her bir projenin kendi protokollerini uygulayarak ortak bir kütüphanede işbirliği yapmaya başlamasından kaynaklanan bir geçiş olarak tanımladı.

Ursa, yinelenen projeler üzerinde harcanan çalışmayı önlemek, analizi basitleştirerek güvenliği arttırmak ve “daha az deneyimli insanlara kendi daha az güvenli uygulamalarını yaratma olasılıklarını artırmayı” amaçlamaktadır.

Ayrıca, projenin “tüm şifreleme kodunun uzman incelemesini uygulama becerisi” kazandırması ve çoklu projeler aynı kütüphaneleri kullanması nedeniyle platformlar arası birlikte çalışabilirliği basitleştirmesi beklenmektedir.

Hyperledger, yeni kütüphane ile “blok zincir (blockchain) geliştiricilerinin, kriptografik planlarını basit bir konfigürasyon dosyası ile seçip değiştirebileceğini” belirtiyor. Ayrıca Ursa, “daha yeni, meraklı kriptografi uygulamaları” na sahip olacak.

Kütüphane iki küçük kütüphaneye ayrılmıştır. Birincisi basit, standartlaştırılmış, modüler kriptografik algoritmaları ve ikincisi “daha egzotik kriptografi” içerir. Eşleme tabanlı imzalar, SNARK’lar, toplu imzalar ve eşik imzaları gibi gelişmiş şifreleme algoritmaları örnek olarak gösterilmektedir.

Yazılım öncelikli olarak Rust‘ta yazılacak, ancak “Hyperledger boyunca yaygın olarak kullanılan tüm farklı dillerdeki arayüzler” olacaktır.

Hyperledger, Ursa’nın “iyi uygulanmış, modüler kriptografik soyutlamalara kolay erişime sahip olması durumunda, yeni projelerin zeminden kalkması daha kolay olduğundan” gelişmeyi kolaylaştıracağını düşünüyor.

Hyperledger kurumsal ve ticari kullanım için giderek daha popüler. Büyük Rus bankası olan Sberbank, Hyperledger Fabric Platform‘da akıllı kontratlar kullanarak bir OTC döviz repo anlaşması imzaladı.

Kasım ayında, Fransız perakende devi Carrefour, İspanyol ağında Hyperledger’ı temel alan bir gıda takip platformu kurdu. Sistem antibiyotiksiz olarak yetiştirilen serbest dolaşan tavukları izlemek için kullanılacaktır.

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin daha kolay kullanılabilmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın