Hollanda Merkez Bankası, Kripto Para (cryptocurrency) Hizmet Sağlayıcıları için Lisans Zorunluluğu Getiriyor

Bitcoin-netherlands-hollanda-merkez-bankasi-kripto-para-cryptocurrency-hizmet-saglayicilari-icin-lisans-zorunlulugu-getiriyor-blok-zincir-blockchain

Kripto para (cryptocurrency) hizmet sağlayıcıları yakında, Hollanda merkez bankasından bir lisans almaları gerekecek.

Tedbirin amacı “suçla elde edilen parayı aklamak için ya da terörizmi finanse etmek için bu tür kripto paranın kullanılmasını önlemek” olarak açıklanmaktadır.

Bir lisansa hak kazanmak için, sağlayıcıların müşterilerinin kim olduğunu bilmesi ve olağandışı işlemleri bildirmesi gerekir. Tüm bu veriler Hollanda merkez bankası De Nederlandsche Bank tarafından izlenecektir.

Japonya’daki benzer yasaların Nisan ayında hayat geçirilmesinden sonra, kripto para değişimi işlemlerinin şüpheli kripto para cinsi işlemlerini bildirmesi zorunlu kılınmış, bu yaz aylarında bu raporların sayısında kayda değer bir artış olmuştur.

Ağustos ayında Hollanda merkez bankasındaki bir yönetici, kripto paranın “gerçek para” olarak kabul edilmediğini, ancak bankanın bunları yasaklamak için bir planının olmadığını belirtti. Yine Ağustos ayında, merkez bankasının bir danışmanı, Bitcoin’in (BTC) fiyat değişikliklerinin Google’ın kripto para birimi için yaptığı aramalarla aynı olduğunu iddia etti.

Daha önce, Rotterdam Limanı, Avrupa’nın en büyük limanında nakliye için blok zincir (blockchain) kullanımını test etmek için hem büyük bir Hollanda bankası hem de Samsung ile ortaklık kurdu. Ayrıca ülkenin en büyük süpermarket zinciri olan Albert Heijn, Hollanda’da portakal suyu üretiminin daha şeffaf olmasını sağlamak için blok zincir teknolojisinin kullanıldığını açıkladı.

Kripto para (cryptocurrency) işlemlerinin devletler tarafından denetlenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın