Hindistan’ın En Büyük Bankası JPMorgan Blockchain Ödemeler Ağına Katıldı

The Economic Times’ın 23 Şubat tarihli tutanağına göre SBI, JPMorgan tarafından oluşturulan ve yeni bir blok zincir tabanlı bankalar içinde veri ağı olan Liink’e üye oldu. Banka, bu teknolojiyi dahil ederek işlem maliyetlerini düşürmeyi ve müşterileri için sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeyi planlıyor.

State Bank of India görseli eklenebilir

SBI genel müdür yardımcısı Venkat Nageswar, bankanın uzun zaman önce  Liink’te yayına girdiğini belirtti.

Liink, JPMorgan’ın blok zincir  ve “Onyx” olarak isimlendirilen dijital coin odaklı iş çatısı altında çalışan eşler arası bir bağlantı ve ekosistemdir. 2017’de start verilen ürün, başta bankalar içinde bilgi bağlantısı olarak anıldı ve Ekim 2020’de Liink olarak yeniden pazarlandı.

Blok zinciri ağı, bir Ethereum çatalına dayanmaktadır ve halihazırda yaklaşık 100 banka tarafından entegre edilmiştir.

Liink; bankaları eşler arası bir şekilde birbirine bağlamak, sınır ötesi ödemelerden ve diğer işlevlerden oluşan verimsizliklerin kaldırılmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Kaynaklar Economic Times’a; SBI’nin işlem süresinin, bir önceki iki haftalık süreç yerine, birkaç saate düşmesini beklediğini söyledi. 

SBI Genel Müdür Yardımcısı Benkat Nageswar’a, Hindistan’da zincire katılan ilk banka olmaktan şeref duyduklarını ve müşterilerine çok daha iyi hizmet verebilmek için zincirin bir parçası olarak aplikasyonu keşfetme konusunda JP Morgan ile daha yakın bir ortaklık kurmayı merakla beklediklerini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda, JP Morgan bir Liink yükseltmesini açıklamıştı. Yeni gelen sistem özellikleri içinde  ödeme başlamadan önce hesap içeriklerinin doğrulanmasına olanak tanıyan “Onayla” da mevcuttu. “Biçim” özelliği ise ödeme mesajının belirli ülke veya para birimi ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlamayı içeriyordu. 

Günümüze kadar, en bilinen 50 bankanın 27’si de dahil olmak üzere 400’den fazla banka Liink’e üye oldu. Bunlar arasından 100’den fazlası canlıya geçiş yaptı.

İlgili: Onegold Müşterileri Artık Bitcoin ile Dijital Külçe Satın Alabilecek

Bir Cevap Yazın