Hindistan’daki Kripto Para Çıkmazından Çıkış Yolları

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) yayınladığı genelge, Hindistan’da kripto para üzerinde bir duraklatma düğmesi koymaya yönelikti, ancak bankaların bu alana dahil edilmesini engelleyen görüşme devam ediyor. Tartışmalar, protestolar ve mahkeme duruşmaları ile geçen bu süreçte bir çok şey değişti. İnsanlar, kripto para eylemlerini engellemenin neden bu kadar kolay olmadığını gösterdiler. İki kaldırım taşı arasında inatla büyüyen bir çiçek gibi, kripto para faaliyetlerini devam ettirecek yollar buldular.

Bir Yol Bulunur

Bankaların ve finans kurumlarının kripto para birimleri bağlamında hizmet sunmasını yasaklayan Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) genelgesi, son birkaç ay içinde bazı karışıklık ve tereddütler yaratmış, ancak piyasa faaliyetlerinin doğrudan askıya alınmasına yol açmamıştır. Meraklılar ve panikleyen insanlar, yepyeni alternatifler buldular.

ABD’de hesap sahibi olmak böyle bir seçenek. Kripto para uygulayıcısı olan girişimci P. gibi iyimserler, kendilerine yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyorlar çünkü bir değer oluşturduğunu görüyorlar ve Bitcoin’in başlangıçtan bu yana bu nedenle bu kadar çok talep gördüğünü düşünüyor. İnsanlar ayrıca, yasak devam etmesine rağmen Bitcoin işlemleri için, Moneygram, Bitcoin değişim siteleri ve yüz yüze nakit anlaşmalarını kullanıyorlar.

Ayrıca, alıcının ve satıcının bir değişim borsası tarafından tutulan cüzdanları aracılığıyla anlaşma yaptığı, P2P ticaretinde çok daha yaygın bir alternatif oluşturuyor.

Wazirx, Hindistan Merkez Bankası (RBI) yasağı yürürlüğe girmeden önce P2P’yi bir çözüm olarak ilan eden CEO’su: “Bu nedenle, kullanıcılarımız 6 Temmuz’da kriptodan çıkıp kripto almanın bir yolu olduğunu biliyorlardı. P2P kripto ticaretine olan talep, sektördeki herkesin beklediğinden çok daha fazla bir şekilde oldu. Wazirx olarak P2P için tüm kullanıcılarımızdan gelen büyük tepki ile bunaldık.”

Wazirx P2P, dakikada 1’den fazla işlem görüyor ve bu oran Hindistan’daki en yüksek P2P işlem hızı olarak görülüyor. Buna ek olarak, şimdi Hindistan’da sıfır para çekme ücreti ile işlem yapan Coin Recoil ve TrueUSD (ABD Doları tarafından desteklenen fiyat istikrarlı kripto-para birimi) var. Gerekli düzenlemeler yapıldığı zaman bir fiyat- kripto platformu kurmayı amaçlamaktadır.

Digi Finex’ten Cathy Z, (platformunda çok sayıda Hint vatandaşı olan) vatandaşların kripto paralarla olan faaliyetleri yasaklanmadığı sürece, insanların her zaman işlem yapmak için yabancı veya yerel borsalar bulabileceklerini düşünüyor. “Yasanın sunulması ve uygulanması tamamen farklı bir şeydir. Borsalar yurt dışına gidebilir, Hint vatandaşlarına açık servisler açabilir ve yabancı oyuncular Hint vatandaşlarına hizmet verebilir. Elbette, hükümetin amacı insanları korumak, herkesi parmaklıkların arkasına koymak değil. Zaten bireyleri takip edebilmek zordur. İnsanlar kripto para biriminde işlem yapmanın farklı yollarını bulacaklardır. Farklı borsaları, farklı VPN’leri ve farklı kimlikleri de deneyebilirler. ”

Kripto Para’ya Güvenenler Vs. Temkinliler

Bu durum, Hindistan Rupi’si, (INR) mevduatlarının ve yasaklanmasının Hindistan’da ticareti engellemediği anlamına gelmez. Ahmedabad’daki bir yatırımcı, sürecin gelişimini Bitcoin oyuncularına gelir vergisi departmanının duyduğu çekinmeden dolayı, piyasada bir “duraklama”ya neden olduğunu belirtiyor. Teknoloji temelini iyi anlamayan insanlar; belirsiz yapıdaki doğası ve medyadaki kötü izleniminden dolayı kripto para konusunda temkinli davranıyorlar. Yeni Delhi’den finans uzmanı olan Mohit G., Hindistan’da hacimlerin de etkilendiğini gözlemlediğini belirtiyor.

CREBACO’nun kurucusu Sidharth Sogani, yeni yatırımların kesinlikle güneye gittiğini belirtiyor. “Etkinlik önemli ölçüde düştü, ancak P2P ve nakit işlemleri, para çekmek isteyen kişileri destekliyor.” Ancak, bunun, hükümetin amaçladığı gibi olmadığını belirtti. Şu ana kadar, vergi otoritelerinin, belirli bir zaman ve günde, Bitcoin’in kesin değerini yakalama zorluğu göz önüne alındığında, insanların hesaplarında hareket tespit etmeleri zor olacaktır.

Hindistan’daki finans sektörünün hala onu tanımlamaya çalıştığını söyleyen kendinden emin bir girişimci; “Yine de bu alana çok geç başladım. Buna yatırım yapmaya devam edeceğim ” diyor. Parayı takip etmenin zor oluşu ve para transferlerinin anlık oluşu, yasal düzenleme ihtiyacı duyanların yurtdışına para aktarımı konusunda ihtiyatlı davranmalarının anlaşılabilir olduğunu, ancak borsada güçlü müşteri portföy sistemleri olmasından dolayı bu konuda bir endişe duyulmaması gerektiğini düşünüyor.

Kripto piyasaları Eylül 2018’de yaklaşık 250 milyar dolara ulaştı ve tahminlere göre 2020 yılına kadar 1 trilyon dolara ulaşabileceği söyleniyor. Günde 12-14 milyar dolar değerinde işlem hacmi ile, kripto para ile ilgilenen yatırımcılar için rehberlik ve denge ihtiyacı doğuyor. Siber adli tıp uzmanı olan Mukesh C. endişelerini şöyle dile getiriyor: “Bu alandaki bir yatırımcı, dalgalanmalar ve riskler konusunda her zaman uyanık olmalıdır. Yarın, hesabının bulunduğu ülke, kripto para üzerindeki tutumunu değiştirir, ve hesabı dondurduğu zaman, yatırımcı nereye başvurabilir?”

Sidharth S.: “Hükümet gerçekten hızlı hareket etmeli. Yazılım endüstrisi için yürüttüğümüz hızda politika yapamayız. Kripto dünyası bürokrasi için çok hızlı. Hükümet bunu doğru zamanda düzenlemelidir. Kesin olarak durduramazlar. Ayrıca gelirleri kaybetmeyi göze alamazlar çünkü endüstri diğer kripto dostu bölgelere taşınıyor. ”

Cathy Z., her yerde iyi ve kötü insanlar olduğunu hatırlatarak: “İyi olanlar kurallara göre oynamak istiyor. Sonuçta, hükümetler kripto parayı öldüremez. Yani bir şeyi yasaklamak, düzenleyicilere elde etmek istedikleri sonuçları vermeyecektir. ”

Hindistan’daki çıkmaz sizce nasıl aşılabilir?

Siz de düşünce ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın