Hindistan Merkez Bankası’nın Kararı Kripto Para Endüstrisini Nasıl Etkileyecek

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI), kripto para değişim bankaları yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana yaklaşık iki ay geçti. News.Bitcoin.com, merkez bankasının yasağı sonrasında, Hindistanlı Unocoin’in CEO’su ve kurucularından Sathvik Vishwanath ile görüştü.

Bütün Gözler Yargıtay’da

Hindistan Merkez Bankası (RBI), 6 Nisan tarihinde, kontrolündeki tüm finans kurumlarının kripto para işletmelerine hizmet sunmalarını yasaklayan bir genelge yayınladı. Merkez bankası, bankalara kripto parayla ilgili şirketlerle olan mevcut ilişkilerden çıkmak için üç ay süre verdi. Bazı kripto para katılımcıları, ülkenin yüksek mahkemesine yasağa karşı dilekçe verdiler. Mahkeme 11 Eylül tarihinde şikayetleri dinlemeye karar verdi.

Hindistan’ın en büyük kripto borsalarından biri olan Unocoin’in CEO’su ve kurucularından olan Sathvik Vishwanath, RBI yasağından sonra News.Bitcoin.com’a şunları söyledi:

“Bu karar, sadece platformu birleştiren yeni kullanıcıları kısıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda mevcut kullanıcıların duygularını da olumsuz yönde etkiliyor. Şimdi kripto para endüstrisindeki herkes 11 Eylül’de yargıtayın vereceği kararı bekliyor.”

Onun Bangalore tabanlı kripto para değişim sistemi, daha yavaş bir hızda olsa da, büyümeye devam ediyor. Şu anda, “Aylık bazda yaklaşık 20.000 kullanıcımız var. İyi aylarda, her 3 günde bir bu sayıyı gördük. ” diyor.

Hindistan Merkez Bankası (RBI)

En Büyük Sorun Yönetmelikler

Hindistan hükümeti kripto paralar üzerine bir yönetmelik hazırlıyor. Ekonomik İşler Dairesi Sekreteri Subhash Chandra Garg’a göre, taslağın Temmuz ayında hazır olması gerekiyordu. Ancak, yıl sonuna kadar ertelendiği bildirdi. Merkez bankasının ayrıca kripto para, blok chain ve yapay zeka için yeni bir birim kurduğu bildirildi.

Bu arada, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu (SEBI), geçtiğimiz mali yılda Japonya, İngiltere ve İsviçre’ye üç ülkenin mali düzenleyicilerinin her birinin kripto para birimini ve ilk para tekliflerini incelemeye gönderdi.

Vishwanath bu durumu şöyle yorumladı:

“Düzenleme, kullanıcıların takip ettiği en büyük zorluktu. Bununla birlikte, fiyat artışları olumlu yönde etkileyebilir, ancak düzenleme şu an için bir sorun olmaya devam ediyor.”

P2P ve Crypto-to-Crypto Ticaretinin Popülerliği Artıyor

Yasaktan bu yana, bazı yerel kripto değişimleri INR çekişlerine yönelik çözümleriyle ortaya çıktı. Merkez bankasının yasağını atlamak için en popüler yöntem, döviz depolayan P2P hizmetleri oldu. News.Bitcoin.com, Hindistan’daki P2P ticaretinin popülaritesinin artmakta olduğunu bildirdi.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) dahi, düzenli alışverişlerde yapılan işlemlerin P2P ticaretine geçişini öngörüyor. Merkez bankasının söylediği gibi, “Bu cephedeki gelişmeler, borsadan P2P moduna geçiş yaparak, bazı alım satımların nakit kullanımını artırabileceğinden izlenmesi gerekiyor.”

Unocoin’in kendi P2P çözümünü ekleme olasılığına gelince, Vishwanath: “Şu an için plan yapmıyoruz ama değerlendiriyoruz.” dedi. Mayıs ayında, Unodax isimli çoklu taban paralarında crypto-tocrypto platformunu başlattı.

Crypto-to-crypto

“Hindistan’ın kripto para endüstrisindekilerin bie çoğu, crypto-to-crypto ticaretine hazır değil. Kısa vadeli ticaret yoluyla para kazanmaya çalışmaktan ziyade, bir yatırım olarak bitcoin satın alan kullanıcıların yüzdesi daha büyük.” dedi Vishwanath.

Bu arada, bir diğer büyük Hint kripto para değişim platformu olan Zebpay, 4 Eylül’de tüm kullanıcıların Hint rupilerini borsada yatıracağını açıkladı. Hindistan Merkez Bankası’nın yasağını gerekçe göstererek, açıklamasında, “Bankacılık sorunlarının bir sonucu olarak Hindistan’da kripto para kullanıcılarıyla yaptığımız anlaşmalarda sıkıntı çektik.” Zebpay 5 Eylül’de geri ödeme sürecine başlayacak. “Bankalar adına konuşmamız mümkün değil, paranızı en kısa zamanda geri vermeyi planlıyoruz. ”dedi.

RBI’nin yasağının kripto para endüstrisini nasıl etkileyeceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirisiniz.

Bir Cevap Yazın