Hindistan Hükümeti Kripto Para Yönetmeliği İçin Hukuk Bürosunu Davet Ediyor

india-cryptocurrency-Hindistan-Hukumeti-Kripto-Para-Yonetmeligi-İcin-Hukuk-Burosunu-Davet-Ediyor-blockchain-blok-zincir-aml-kyc

Hindistan hükümeti, ülkenin kripto para (cryprocurrency) düzenlemesi konusundaki önerilerini sunmak için Nishith Desai Associates’teki avukatları davet etti. Bu, firmanın kripto para (cryptocurrency) birimleri için önerilen bir düzenleyici çerçeve sunmasına yanıt olarak verilebilir. Öneriler, yasaklardan kaçınmayı, dengeli bir yaklaşım benimsemeyi, lisanslama seçeneklerini ve endüstri için kendi kendini düzenlemeyi içeriyor.

Kripto Düzenlemesi için Öneriler

Hindistan hükümeti, bu ayın başlarında ülkenin kripto para (cryptocurrency) düzenlemesi için önerilerini sunmaları için Nishith Desai Associates’teki avukatları davet etti. Davet, firmanın kripto para (cryptocurrency) birimleri için önerilen bir düzenleyici çerçeveyi içeren bir bildiri sunmasından sonra geldi.

Makalenin üç yazarından biri olan Avukat Jaideep Reddy, Pazartesi günü çıkan haberlere göre Bitcoin.com ‘a verdiği demeçte, “Hükümet, halktan gelen önerilere cevap vermek ya da kabul etmek için yasal olarak bağlı değildir” dedi.

“Önerilerimizi sunmamıza davet edecek kadar nazik olan Maliye Bakanlığı tarafından yapılan görüşmemize cevap verildi. Sunum, bildiriyle yapılan önerilerin açıklanmasından ibaretti. Tekliflerimizi ilgiyle dinlediler.”

Makalede “bağımsız bir kapasitede ve tamamen kamu yararına hazırlandı” yazıyor. Belge, Ekonomik İşler Sekreteri Subhash Chandra Garg başkanlığındaki hükümet komitesine sunuldu. Bu komite halihazırda daha önce Parlamentoda onaylanan Hindistan Maliye Bakanlığı’nın kripto para (cryptocurrency) birimleri için düzenleyici bir çerçeve geliştirmektedir.

Nishith Desai Associates, Hindistan İnternet Bankası ve Mobil Birliği’ni (IAMAI), mahkemenin kripto para (cryptocurrency) işletmelerine hizmet vermesini yasaklayan Hindistan Rezerv Bankası (RBI) genelgesi aleyhindeki başvurusunda bulunan dilekçesinde temsil ediyor.

Dengeli Yaklaşım ve Lisanslama

Belge “Düzenleme yasağı değil” üzerinde durmaktadır. “Kripto-aktif faaliyetinin doğrudan yasaklanmasının çeşitli nedenlerle göz önünde bulundurulmaması gerektiğini” belirtmektedir:

“Tarih bize, bu tür teknolojilerin [blok zinciri] düzenlenmesi gerektiğini ve yasaklanmaması gerektiğini, çünkü yasaklamanın tersine üretken olma ihtimalinin yüksek olduğu ve aynı zamanda yasal tazminatlardan muzdarip olabileceğini gösterdi.”

Yazarlar, uluslararası fikir birliğine paralel olarak “teknolojinin çeşitli faydalarını teşvik etmek ve riskleri azaltmak için dengeli bir düzenleyici yaklaşımın alınması gerektiğini” açıklamaya devam ettiler.

Raporda ayrıca, kripto para (cryptocurrency) işletmelerine lisans vermenin çeşitli yolları açıklanmaktadır. Reddy, “Bu, yeni yasalar getirerek ya da mevcut yasalara göre idari düzenlemeleri çerçeveleyerek yapılabilir” dedi. Bir örneğinin Kara Para Aklama Önleme Yasası kapsamında kripto varlık iş faaliyetini getiren basit bir hükümet bildirimi sunmak olduğunu belirtti. Tek bir düşüşle birlikte, örneğin finans sektörü ve kuyumculuk endüstrisi ile aynı seviyede çalışan, köklü bir AML rejiminde kripto varlık faaliyetini getirecektir. ”

Kripto Varlık Türleri

Yazarlar, kripto para varlıklarını üç tipte sınıflandırmayı önermektedir:

“Yasal analiz amacıyla, tüm kripto para varlıkları aynı değildir ve her birinin etkileri durum bazında değerlendirilmelidir. Genel olarak, kripto varlıkları üç tür olarak kabul edilebilir: ödeme belirteçleri, güvenlik belirteçleri ve yardımcı belirteçler. “

Belgede, güvenlik belirteçleri “Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) ve Şirketler Yasası tarafından düzenlenecek” şeklinde belirtiliyor.

Dahası, avukat “Tüketici Koruma Yasası gibi mevcut yasalar önemli ölçüde uygulanmaya devam etmesine rağmen, diğer tüm kripto varlıkları ile ilgili alım satım faaliyetlerinin düzenleyici bir boşluğa girdiğini” açıkladı. Müşterilerinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) rejiminin yanı sıra “kripto varlık iş faaliyetleri için bir lisans rejimi” önerdiler.

Kendini Düzenleme

Önerilen önlemlerden biri, yazarların Temmuz 2017’de Shri Dinesh Sharma‘nın başkanlık ettiği kripto varlıkları hakkındaki önceki hükümet komitesine ilk olarak gönderdikleri özdenetimsel yaklaşımdır. Reddy; “Ancak, önceki komitenin raporu halka açıklanmadı … Bu nedenle, bu komitenin kendi kendini düzenleme önerisine nasıl cevap verdiğini bilmiyoruz” dedi.

Zebpay, Unocoin, Coinsecure ve Searchtrade tarafından oluşturulmuş bir endüstri kuruluşu olan Hindistan Dijital Varlık ve Blockchain Vakfı (DABFI) için öz düzenleme için davranış kuralları hazırlanmıştır. Raporda, DABFI, o zamandan beri, Kasım 2017 itibariyle Hindistan İnternet ve Mobil Birliği’ne (IAMAI) tabi tutulmuştur” diye açıklıyor.

Öneriler, birçok raporun yanı sıra, “Hindistan bağlamında uygun değişikliklere sahip olan ULC Model Yasası” gibi birçok kaynağa dayanmaktadır. Yazarlar, Hindistan hükümeti için taslağı güncellemeyi teklif etti. Yazarlar, “Komite, normlara yasal destek sağlamak ve sonrasında da sanayiyi gözetim sisteminin yönetilmesini kolaylaştırmak amacıyla yasal bir görevle desteklenen öz düzenlemeyi düşünebilir” dedi.

“Bunlar arasında KYC / AML normlarına uyma zorunluluğu… ve düzenlenmiş kuruluşlar için RBI tarafından öngörülenlere dayalı net değer gereklilikleri yer alıyor. Taslak bir sertifika rejimi oluşturuyor ve sermaye yeterliliği, denetimler ve açıklamalar dahil olmak üzere çeşitli tüketici koruma özelliklerini zorunlu kılıyor.”

Bir Cevap Yazın