Hindistan: Bankacılık Araştırma Enstitüsü Blok Zincir (Blockchain) Uygulamasının Planını Hazırladı

India-Hindistan-Bankacilik-Arastirma-Enstitusu-Blok-Zincir-Blockchain-Uygulamasinin-Planini-Hazirladi-kripto-para-cryptocurrency-iot

Hindistan gazetesi Financial Express’in haberine göre, Hindistan’ın Bankacılık Teknolojisinde Kalkınma ve Araştırma Enstitüsü (IDRBT), bankacılık sektöründe blok zinciri (blockchain) uygulamasına ilişkin bir taslak hazırladı.

IDRBT, 1996 yılında bankacılık sektöründe araştırma ve deney yapmak amacıyla Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından kurulmuştur. Örgütün birlikte çalışabilir bir blok zinciri (blockchain) platformu oluşturmak için Hindistan hükümeti, bankalar ve endüstri oyuncularıyla birlikte çalıştığı bildiriliyor.

Hindistan’daki blok zinciri (blockchain) alanı için ilgili bir düzenleme bulunmadığından, taslak, teknolojinin birkaç alanda benimsenmesi konusunda bir yol haritası sunuyor ve finansal kurumların ademi merkeziyetçi platformlar üzerinden etkileşime girmesini sağlayacak protokoller oluşturmayı teklif ediyor.

Eski RBI Vali Yardımcısı R. Gandhi, “hızlı gelişen, sofistike ve karmaşık teknolojilerin artan kullanımı… İnternetin hızlı büyümesi de dahil olmak üzere müşteriler tarafından mobil teknolojilerin kullanımının artması nedeniyle, bankacılık ve finans sektörünün siber güvenlik risklerine karşı savunmasız olduğunu söyledi Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) hızla büyümesi ve sınır ötesi bilgi güvenliği tehditlerinin artması dahil. ”

İşletme Standardı uyarınca, yol haritası ayrıca blok zinciri (blockchain) ekosisteminin düzenleyici denetimi için yerleşik bir mekanizma tanımlamaktadır. IRDBT‘ye göre, bu, teknolojinin kitlesel olarak benimsenmesine katkıda bulunacaktır.

Hindistan hükümeti, 2018’de kripto ile ilgili teknolojilere karışık ve bazen düşmanca bir yaklaşım sergilemiştir. RBI, Nisan ayında tüm bankaların kripto para birimleri ile uğraşmalarını resmen durdurmuş ve bir hükümet kurulunun tam bir yasak olarak kabul ettiği bildirildi.

Ocak ayında, RBI’nın kripto-rupi planlarından vazgeçtiği bildirildi, bölümler arası bir grup tarafından yürütülen stabilcoinler üzerinde yapılan çalışmaların sonucu yetersiz kaldı.

O ayın ilerleyen günlerinde, Jammu ve Keşmir eyaletindeki Hint polisi, kripto para birimlerine yatırım yapma ile ilgili olası riskler hakkında bir uyarı yayınlayarak halka devlet tarafından düzenlenmediğini hatırlattı. Ek olarak, Hint Digibank‘ın kripto para faaliyeti ile ilgili birkaç hesabı kapattığı iddia edilirken, Hindistan’ın pazar başlığına göre en büyük ikinci özel sektör bankası olan Kotak Mahindra Bank‘ın kripto para birimlerine kısıtlama getirdiği bildirildi.

Bir Cevap Yazın