Güney Kore Mahkemesi: Kripto Para Değişim Borsası Kullanıcının Kripto Para Birimini Korumak Zorunda

Guney-Kore-Mahkemesi-Kripto-Para-Degisim-Borsasi-Kullanicinin-Kripto-Para-Birimini-Korumak-Zorunda-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-bitcoin-btc-hack-exchange

Bir Güney Kore mahkemesi 25 Eylül’de CoinOne kripto para (cryptocurrency) değişiminin (exchange) saldırıya uğradıktan sonra 25 milyon kazancı (20.800 $) bir yatırımcıya iade etmesi gerektiğine karar verdi. Saldırganın, 45 milyon kazanılan çalmak için yatırımcının kişisel giriş ve şifresini kullanması, 20 milyon kazanılan günlük bir geri çekilme limiti olması gerekiyordu.

Çalıntı giriş bilgileri

Hırsızlık, 2018 yılının sonlarında, yatırımcının CoinOne döviz giriş bilgilerinin çalındığı zaman meydana geldi. Hollanda’da bir VPN kullanarak IP adreslerini gizleyen bir saldırgan, yatırımcının tüm kripto para birimi (cryptocurrency) varlıklarını Bitcoin’e (BTC) dönüştürdü, bu da borsadan çekildi.

Çalınan kripto para birimlerinin (cryptocurrency) toplam değeri 2018 Kasım sonunda yaklaşık 47,7 milyon won’du. Ancak, hesabın günlük 20 milyon won’luk para çekme limiti vardı ve bu tutarın tam olarak alınmasını engellemesi gerekiyordu.

Güvenlik önlemleri, kripto hırsızlığının önlenmesinde etkili değildir

Yatırımcı borsada kullanıcının normal erişim noktasından farklı yabancı IP adreslerinden erişimi engellemesi gerektiğini savundu. Bununla birlikte, mahkeme, borsanın makul bir şekilde işe yaraması gerektiğine dair gerekli bir güvence olmadığına karar verdi.

Ancak, geri çekilme limitinin başarısızlığında mahkeme borsadan sorumlu olduğuna karar verdi ve bu nedenle yatırımcıya bu sınırın üzerindeki ek zararları karşılamak için ödeme yapması gerektiğine karar verdi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında CoinOne’un güvenlik önlemlerini geliştirmek için ortaklıklar yaptığını bildirildi.

Bir Cevap Yazın