Fransız Parlamentosu, Kripto Para (Cryptocurrency) Sahipleri İçin Vergi Düzenlemesini Reddetti

Fransiz-Parlamentosu-Kripto-Para-Cryptocurrency-Sahipleri-İcin-Vergi-duzenlemesini-Reddetti-blok-zincir-blockchain-bitcoin-btc

Fransız parlamentosunun alt meclisi, kripto parayla ilgili vergilendirmeyi kolaylaştıracak 2019 mali yasa tasarısında yapılan değişiklikleri reddetti.

Ulusal Meclis tarafından reddedilen değişiklikler, 2019 için hükümet finans tasarısına atıfta bulunuldu.

Yerel kripto haber merkezi Bitcoin.fr tarafından açıklandığına göre, Parlamento toplamda dört teklifi reddetti. Bunlardan biri, düzenli kripto para işlemleri ile ara sıra olanlar arasında bir ayrım getirerek, ikincisine daha rahat bir vergilendirme sistemi sunmaktı.

Bir başka değişiklik de, vergi muafiyeti kapsamında yıllık işlem hacminin 305 Euro (yaklaşık 350 $) ila 3,000 Euro (3,430 $) veya hatta 5.000 Euro (5.714 $) arasında artırılmasını öngördü. Ulusal Meclis ayrıca, kripto vergilerini yürürlüğe koyarken menkul kıymetler için mevcut kuralları takip etme önerisini de reddetti.

Kasım ayında, kripto gelir vergisi oranının yüzde 36.2’den yüzde 30’a düşürülmesi de önerildi; Meclis toplantısında bu değişiklikten bahsedildi, ancak mevcut durum belirsizliğini koruyor.

Fransız bir blok zincir (blockchain) derneği olan Chaintech başkanı Alexandre Stachtchenko, başkentte hükümetin hareketinin ülkenin kripto tüccarları ve yatırımcıları için herhangi bir yasal belirsizlik sağlamadığını söyledi. Ayrıca, mevcut mevzuat gereği birçoğu kripto gelirlerini bildirmemeyi tercih edeceğine inanmaktadır.

Haziran 2017’de, Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın “girişimci ülkesi” olmasını istediğini söyledi. Ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno le Maire, Macron’un görüşünü yineledi ve ülkenin “blok zincir (blockchain) devrimi” için hazır olduğunu iddia etti.

Aralık ayında, Fransız siyasi milletvekilleri, le Maire tarafından çizilen yönelim için önümüzdeki üç yıl içinde devlet düzeyinde blok zinciri uygulamasına 500 milyon Euro (yaklaşık 569 milyon $) harcamayı teklif ettiler.

Ancak, Fransa’nın kripto paralara yönelik genel tavrı belirsizliğini koruyor. Ülkenin merkez bankası geçtiğimiz günlerde, tütün kiosklarının Ocak 2019’da başlayarak Bitcoin (BTC) satmasına olanak sağlayacak bir planı onaylamayı reddetti.

Bir Cevap Yazın