Fransa Maliye Bakanı: Blok Zincir (Blockchain) Devlet Önceliğidir

Fransa-Maliye-Bakan-Blok-Zincir-Blockchain-Devlet-onceligidir-kripto-para-cryptocurrency-monero-zcash-zac-xmr

Fransa’nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, blok zincir (blockchain) teknolojisinin ülkesinin hükümeti için bir öncelik olduğunu belirtti. Le Maire, 16-17 Nisan tarihleri arasında Paris Blok Zincir (Blockchain) Haftası Zirvesi öncesinde 15 Nisan’da Fransız ekonomi ve işletme dergisi Capital ile röportaj sırasında sözlerini dile getirdi.

Fransa’nın gelişmekte olan sektöre olan bağlılığının bir kanıtı olan Le Maire, devletin Çin ve Amerikan teknolojik egemenliği ile mücadele amacıyla blok zinciri (blockchain) de dahil olmak üzere büyük yeniliklere 4,5 milyar avro yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Fonun yanı sıra, bu hafta başında Fransa Ulusal Meclisi tarafından kabul edilen PACTE Yasası’nın öngördüğü blok zinciri (blockchain) düzenleyici ilerlemesinin altını çizdi.

Röportajda Le Maire, tasarıyı “belirteç sağlayıcılar ve dijital varlık servis sağlayıcıları için benzeri görülmemiş ve çekici bir yasal çerçeve” olarak nitelendirdi.

2019 yılının geri kalanında gündeme bakacak olan Le Maire, hükümetin blok zincir (blockchain) politikası için yeni odak alanları belirlediğini söyledi. Bunların Fransız sanayi sektörlerinde blok zincir (blockchain) uygulamasının, yenilikçi blok zincir (blockchain) projelerine fon sağlamanın ve yasal ve düzenleyici konularda bu projelerin desteklendiği bildirildi.

Bakan, Fransa’nın kripto vergilendirme sisteminin yeni sektöre özgü sağlam ve şeffaf bir muhasebe çerçevesi sunmasını önerdi. Aralık 2018’de bildirildiği üzere, milletvekilleri, Fransa’nın 2019 Finans Yasası’nın kripto kullanıcıları üzerindeki vergi yükünü hafifletecek değişiklikleri reddetti.

Le Maire, ilk madeni para teklifindeki (ICO) piyasasındaki düşüşü, sektörün sağlığı için gerekli olduğunu ve düşüşün “yeni fonlama yönteminin sunduğu potansiyel ve faydalardan mahrum bırakmadığını” belirterek, olumlu bir ışık aldığını da belirtti.

Finansal sistemi rahatsız etmek için merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) geleceğine dair ayrı bir yorumda, Le Maire “böyle bir projenin kısa vadede olgunlaşamayacağını” ve pek çok yasal ve teknik sorunun çözülmediği inancını dile getirdi.

Ayrıca, daha fazla enerji tasarrufu sağlayan mekanizmalar geliştirmek ve finansal sistemi kriptoyla kolaylaştırılan kara para aklama risklerinden korumak için blok zincir (blockchain) protokollerine duyulan ihtiyacı vurguladı.

Daha önce de belirtildiği gibi, Fransa’daki son kripto düzenleme tartışmaları, Ulusal Meclis’in Finans Komitesi başkanının, Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi adsızlığa yönelik kripto para (cryptocurrency) birimleri yasağı lehine olduğunu iddia etti.

Bir Cevap Yazın