Ford, Araçlar Tarafından Sürülen ‘Yeşil Milleri’ İzlemek için Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisini Kullanıyor

Ford-Araclar-Tarafindan-Surulen-Yesil-Milleri-izlemek-icin-Blok-Zincir-Blockchain-Teknolojisini-Kullaniyor

Ford Motor Company, enerji tasarruflu araçlarının kullandığı “yeşil mil” sayısını doğru bir şekilde takip etmek için blok zincir (blockchain) teknolojisi ve coğrafi çitle ilgileniyor.

Amaç enerji tasarruflu araçların gerçek dünyadaki yararlarını analiz etmek

15 Ekim’de Ford, Avrupa’daki hibrid elektrikli elektrikli araç (PHEV) pilot projesini Almanya’da Köln’e genişleteceğini açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri otomobil üreticisi, bu enerji tasarruflu araçların çevre, ticari araç sahipleri ve operatörleri için gerçek dünyadaki faydalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır.

Aynı zamanda Londra ve Valensiya sokaklarında da testler yürüten pilot, çeşitli gerçek dünya kullanımlarında dokuz Ford Transit Özel Plug-In Hibrid minibüsünü ve bir Tourneo Özel Plug-In Hybrid çalışanını teste sokacak.

Tüm meta verileri blok zincirine (blockchain) kaydederek, otomobil şirketi PHEV araç filosunun çevresel faydalarını optimize etmeyi umuyor. Ford Avrupa direktörü Mark Harvey şunları söyledi:

Ford, şehirlerimizin karşılaştığı mobilite zorluklarının üstesinden gelebilecek yeni, daha çevresel açıdan sürdürülebilir araçlar sunmaya kararlıdır. […] Plug-in hibrid elektrikli araç, Köln şehrinde bulunan ortaklarımızla yapılan denemeler, Avrupa’da başka bir yerde devam etmekte olan elektrifikasyon programlarımıza dayanıyor ve birleşik kentsel hava kalitesi hedeflerimize ulaşmaya hepimizi daha da yakınlaştırıyor.”

Avrupa çapında, şehirler hava kirliliğinin üstesinden gelmek için çoğu kirletici aracın şehre girmemesini sağlamak için düşük emisyon bölgeleri sunmaktadır. Ford, bu coğrafi çit ve blok zinciri (blockchain) teknolojisi pilotunun şehirlerin bu bölgeleri uygulamalarına ve yönetmelerine yardımcı olabileceğini umuyor. Ford-Werke GmbH başkanı Gunnar Herrmann şöyle dedi:

Köln’de test ettiğimiz blok zincir (blockchain) teknolojisi, PHEV pilotu için ideal kılan güvenli, kurcalamaya karşı korumalı araç emisyon kayıtlarının izlenmesini ve kaydedilmesini sağlıyor. Emisyon verilerinin güvenliği, güveni ve şeffaflığı bu projedeki tüm paydaşlarımız için büyük önem taşıyor ve şehirdeki temiz hava vizyonumuz için kilit öneme sahip.”

Ford otomobillerde blok zincir (blockchain) ödemelerini test etti

Daha önce Ford’un BMW, General Motors, Renault ve Honda ile birlikte önümüzdeki ay ABD’de bir blok zincir (blockchain) araba tanımlama ve ödeme sistemini test etmeye başlayacağını bildirdi.

Beş büyük otomobil üreticisi arasındaki ortaklık, Mobility Open Blok Zincir (Blockchain) Girişimi kapsamında geliştirilen araç kimliği sistemini test etmeyi amaçlıyor. Projenin bir parçası olarak, araçlara mülkiyete, hizmet geçmişine ve aracın özel donanım olmadan otomatik olarak ücret ödemesine izin veren bir cüzdanla bağlantılı dijital kimlikler atanmıştır.

Bir Cevap Yazın