Financial Times, Finansal Piyasalarda Son 10 Yılın En Büyük Değişikliklerinden Biri Olarak Kriptoyu Öne Çıkarıyor

Financial Times (FT), 1 Ekim günü küresel finansal piyasalar hakkında özel rapor bir yayınladı. Raporda Financial Times, kripto para birimi sektörüne altı bölümden ikisini ayırdı.

“Değişim, Ticaret ve Takas” başlıklı raporunda Financial Times, Brexit gibi bir fenomenin yanı sıra son on yıl içinde finansal piyasalarda yeni pazarların “en büyük değişikliklerden” biri olarak kripto para endüstrisini gösteriyor.

Raporda yer alan iki kripto para endüstrisi ile ilgili makaleden birinde, “Kripto para değişimleri olgunlaştıkça sorumluluklarla yüzleşmelidir”, kripto pazarlarının geleneksel pazarlara kıyasla genel bir bakış açısını sunarak, yönetmelik gibi sektördeki önemli meselelere işaret ediyor.

Makale, geleneksel piyasa uzmanları ve kripto para alanındaki bozucular arasındaki büyük anlaşmazlıkları kapsamaktadır. U.K. Bölümü Parabase Zeeshan Feroz’un CEO’su, kripto pazarlarının yapısının “nihai olarak geleneksel pazarların aynısını yansıtacağını” ifade ederken, Peter Randall, fiyat ticaret endüstrisine rakip “olmasını muhtemel” olarak görüyor.

Randall, kripto pazarlarının mevcut ekosisteminin, kripto pazarlarındaki likidite eksikliğini gerekçe göstererek “karmaşık piyasalar ve finansal sistemler” tarafından istenen “operasyonel esnekliği” sağlama olasılığının olmadığını savundu.

Financial Times’ın raporunun kripto para ile ilgili ikinci makalesinde, Chicago’nun tescilli ticaret endüstrisinin, kriptoda “sert bir görünüm” aldıklarını iddia eden tescilli ticaret şirketleri ile “vahşi kripto pazarına maruz kalmayı derinleştirdiğini” açıklıyor.

Financial Times yazarları, tescilli yatırımcıların piyasalarda genellikle “en yüksek hacimli katılımcılar” olduğu gerçeğini vurgulayarak, kripto fiyatlarının volatilitesinin aslında bu ticaret grupları için “iyi bir şey” olduğunu belirtti. Kripto para varlık ticaret şirketi Jump Trading, doğrudan yatırım ticaret müdürü Rob Sagurton, şirketin yaklaşık 10-15 “en akıcı ana kripto paralar”, yanı sıra vadeli piyasalar ile çalışan kripto para ticareti olduğunu ortaya koymuştur.

Geçtiğimiz hafta BM Genel Sekreteri’nin 73. oturumunun genel tartışmasına hitaben yaptığı konuşmada, Malta Başbakanı Joseph Muscat, kripto paraların “paranın kaçınılmaz geleceği” olduğunu ve şeffaf ve adaletli toplum için blok zincirinin daha fazla canlandırılması gerektiğini söyledi.

Kripto para birimlerinin finans sektöründe çektiği ilgi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın