Soros Fon Yönetimi CIO Yorumu: Fiat Düşerken Bitcoin ‘Dönüm Noktası’na Giriyor

Yatırım bankacısı Dawn Fitzpatrick, özel yatırım fonunun kripto para birimi altyapısına para yatırdığını söyledi.

Kısaca

  • Soros Fon Yönetimi CIO’su Dawn Fitzpatrick, Bitcoin’in artık bir “yan varlık” olmadığını düşünüyor.
  • Bunun, itibari paranın değerinin düşürülmesi konusundaki artan korkudan kaynaklandığını söylüyor.
  • Firmanın kripto para birimi altyapısına yatırım yaptığını da sözlerine ekledi.

Soros Fon Yönetimi CIO’su dün yaptığı açıklamada, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bir “dönüm noktasında” olduğunu ve bunun kısmen ABD’deki artan para arzından kaynaklandığını söyledi.

Yatırım bankacısı Dawn Fitzpatrick, Perşembe günü Bloomberg ile yaptığı röportajda milyarder yatırımcı George Soros tarafından kurulan yatırım fonunun da kripto para altyapısına yatırım yaptığını söyledi.

Fitzpatrick, Bitcoin’in “ilginç” olduğunu ve artık bir “yan varlık” olmadığını da sözlerine ekledi.

Fitzpatrick, Bitcoin’in “kolayca depolanabilir, kolayca aktarılabilir ve sınırlı miktarda arza sahip” faydalarını listeledi ve altının alıcı tabanının bir kısmını elinden aldığını düşündüğünü belirtti.

CIO, kripto para birimine kişisel olarak yatırım yapıp yapmadığını söylemedi. Soros Fon Yönetimi’nin kripto para birimi yatırımları hakkında da ayrıntıya girmedi.

Fitzpatrick’in itibari para birimlerinin değerinin düşürülmesine ilişkin teorisi yeni bir şey değil: kripto para yatırımcıları tipik olarak ABD dolarının değer kaybının alternatif varlıkları elinde tutmak için iyi bir neden olduğunu savunuyor.

MicroStrategy patronu, muhtemelen kurumsal yatırım çılgınlığına öncülük eden Michael Saylor, düzenli olarak “güvenli liman varlığının” fiat paradan daha iyi bir bahis olduğunu dile getiriyor. MicroStrategy ilk olarak geçen yaz Bitcoin’e sıçradı ve kripto varlığını şirketin bilançosuna ekledi. Şimdi Bitcoin’in derinliklerinde 5 milyar dolar var.

Fitzpatrick, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) burada “insanların beklediğinden daha hızlı” olacağını ve Çin’in başı çekeceğini söyledi.

CBDC’ler, ödemeleri daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış itibari paranın dijital versiyonlarıdır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kendi yerel dijital para birimlerini tasarlamak için yarışıyor, ancak Çin çok ileride – ve şimdiden dijital bir Yuan pilotu yapıyor.

Bu arada ABD hala yavaş yavaş dijital dolar araştırıyor. Bu ay, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell dünyanın en büyük ekonomisi henüz CBDC’yi bırakmadan üzerinde bir karar vermeye hazır olmadığını söyledi.

Fitzpatrick, bunun Çin açısından “stratejik” olduğunu ve belki de Bitcoin’in etkisini zayıflatmanın bir yolu olduğunu söyledi. “Dijital para birimlerinin tüm dünyada kullanılmasını istiyorlar.

Ancak Çin’in “Bitcoin’i kalıcı olarak istikrarsızlaştırmada başarılı” olacağını düşünmediğini de ekledi.

Bir Cevap Yazın