FBI, Hileli İlk Para Tekliflerinin (ICO) Ana Özelliklerini Gösteriyor, Yatırımcıları Dikkatli Olmaya Uyarıyor

FBI-Hileli-İlk-Para-Tekliflerinin-ICO-Ana-ozelliklerini-Gosteriyor-Yatirimcilari-Dikkatli-Olmaya-Uyariyor-kripto-para-cryptocurrency-scam

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), hileli İlk Para Teklifi (ICO) programlarından geçen tutarlı konuların ne olduğunu belirtti. Büronun perspektifi, 19 Şubat’ta Hollanda merkezli finans haber sitesi Paypers ile yapılan röportajda paylaşıldı.

FBI’ya göre, aldatmaca tekliflerinin kilit stratejileri, yöneticilerinin mesleki deneyimlerinin yanlış beyanlarını, ICO’nun sektörde ne kadar çekiş kazandığına dair yanlış bir izlenim ve belirteçlerin potansiyel getirilerinin gerçekçi olmayan sözlerini içermesi:

“Herhangi bir yatırım ürünü gibi, iade oranları asla garanti edilemez ve gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir.” dedi.

FBI, yatırımcıları, herhangi bir program ve arkasındaki bireyler için gereken özeni göstermeleri ve fiziki bir adres veya temasın gelmesinin zor veya imkansız olduğu, yalnızca internet tabanlı görünen varlıkların aranması konusunda uyardı.

Büro ayrıca, yatırımcıların, teklifin hangi yetki alanına kayıtlı olduğunu (eğer varsa) ve bu nedenle hangi yasa ve düzenlemelere tabi olduklarının farkında olmalarını önerdi.

FBI’nın açıklamasına göre, kamu kurumlarının kimliklerini ve tescil durumunu doğrulamak için Mali Endüstri Düzenleme Kurumu’nun BrokerCheck sisteminden faydalanabilir. İyi bilinen kripto para (cryptocurrency) birimleri ve ürünlerin bile, endüstrinin ani duruşu nedeniyle artan volatilite riskleri taşıyabileceği göz önüne alındığında, FBI, muhtemel yatırımcılara, yalnızca kaybedebilecekleri şeyleri yatırmalarını tavsiye etti.

Sanal para takası veya kripto para (cryptocurrency) birimi ATM’leri gibi platformların meşru işletme operatörleri ile ilgili olarak, FBI hem Mali Suçları Uygulama Ağı’nın hem de çok sayıda Federal Bölge Mahkemesinin kayıt şartlarına tabi olduğunu düşündüğünü belirtti. Bu nedenle, usulüne uygun olarak kayıt yapılmaması, federal para gönderme yasalarını ihlal ettiği bildiriliyor.

Geleceğe bakıldığında, FBI ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) belirttiği gibi, çok sayıda belirteç teklifinin büyük bir kısmının menkul kıymetler olarak sınıflandırılması gerektiği ve bu tür varlıkların çoğalması göz önüne alındığında, birçok sanayi üyesinin güvenlik belirteci teklif trendi – yatırımcılar dolandırıcılık risklerinin artmasına karşı dikkatli olmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, FBI geçen yıl Erik Voorhees’in İsviçre merkezli kripto para (cryptocurrency) birimi değişim borsası ShapeShift’ine gönderilen en yüksek kolluk bilgi taleplerini karşıladı.

Haziran 2018’de, Büro, devam eden 130 kripto ile ilgili vakanın olduğunu ve darkweb uyuşturucu satışlarının özel bir endişeyle ortaya çıktığını açıkladı. Bununla birlikte, sektörü genel olarak FBI’nın faaliyetlerinin yalnızca “küçük bir şeridini” oluşturuyordu.

Geçtiğimiz yıl SEC, yatırımcıları “gerçek bir yatırım fırsatı olamayacak kadar iyi” olarak ziyaretçileri çeken sahte bir ICO web sitesi oluşturarak eğitmeye çalıştı. Bu site, ajansın sahte ICO’ların çoğunda belirlediği iddia edilen kırmızı bayrakları kullandı ve yapay jetonlarını satın almaya çalışanları SEC sitesinde eğitim odaklı bir sayfaya yönlendirdiler.

Bir Cevap Yazın