Ethereum Akıllı Sözleşmelerdeki Eksiklik Bütün Ekosistemi Riske Atıyor

ethereum ether vitalik buterin blok zincir blozkchain

Kuzeydoğu Üniversitesi ve Maryland Üniversitesi‘nden 31 Ekim’de yayımlanan bir grup analistin araştırmasına göre, Ethereum (ETH) akıllı sözleşmelerinin çeşitliliğinin olmaması, Ethereum blok zincir (blockchain) ekosistemine bir tehdit oluşturuyor.

“Ethereum’un Sözleşme Topolojisini Analiz Etme” başlıklı makale, Ethereum akıllı sözleşmelerinin çoğunun “diğer sözleşmelerin doğrudan ya da yakın kopyaları” olduğunu iddia ediyor. Bu, kopyalanmış akıllı bir sözleşmenin bir savunmasız veya bir buggy kodu içeriyorsa potansiyel bir riski temsil ediyor.

ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından kısmen desteklenen bu çalışmada, Ethereum akıllı sözleşmelerinin bayt kodlarını, ilk 5 milyon blok boyunca analiz etti. Bu, kripto para biriminin 2015’teki başlangıcından neredeyse üç yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Araştırmacılar ayrıca Sözleşmeler ve kullanıcıları arasındaki tüm etkileşimleri günlüğe kaydetmek için Ethereum’un sanal makinesini kullandı.

Çalışmada, bugüne kadar, Ethereum akıllı sözleşmelerinin “diğer sözleşmeler tarafından yaratılmasının üç kat daha olası” olduğunu belirtti. Dahası, sözleşmelerin yüzde 60’ından fazlası “hiç etkileşime girmemiş”, kullanıcı destekli sözleşmelerin yüzde 10’undan daha azı benzersizdir. Araştırma, Ethereum üzerinde, “Ethereum’un başarısının ardında bir itici güç” olduğu gerçeğine rağmen, “Ethereum kullanıcı popülasyonu üzerinde yaygın bir etkisi olduğu” iddia edilen önemli bir kod kullanımının olduğunu belirtti.

Ethereum’daki akıllı sözleşmelerin tüm blok zincirleme ekosistemi için potansiyel bir risk olarak düşük çeşitliliği göz önüne alındığında, araştırmacılar Ethereum’un birkaç kez “yüksek profilli hatalar” konusuna dönüştüğünü ve bunun da 170 milyon dolar değerinde kripto para biriminin dondurulduğunu belirtti. Araştırma, Ethereum’daki “çekirdek sözleşme işlevselliği” nin çoklu uygulamalarının sonuçta “Ethereum’a daha fazla derinlemesine savunma” sağlayacağı sonucuna vardı.

vitalik buterin ethereum
Ethereum Geliştiricisi Vitalik Buterin

Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum, akıllı kontratların yanı sıra yerel kripto para Ether’i de içeren halka açık, açık kaynaklı bir blok zincir (blockchain) tabanlı platformdur. 30 Temmuz 2015’te lanse edilen Ethereum, şu an pazardaki en büyük ikinci kripto para birimi ve 20.6 milyar dolar seviyesinde yer alıyor.

Nisan 2018’de, ticaret hacmine göre şu anda ikinci en büyük şifreleme işlemi tamamlandı. OKEX, “yeni bir akıllı sözleşme hatası” tespit edildikten sonra tüm ERC20 token tortularını askıya aldı, ki bu da hackerların “çok büyük miktarda belirteç üretmesine ve normal bir adrese yatırılmasına” izin verdi.

Ethereum blok zinciri (blockchain) üzerinde tespit edilen bu eksikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın