En İyi ABD Enerji Sağlayıcısı Ameren, Temiz Enerji Sektöründe Blok Zinciri (Blockchain) İnceliyor

alternative-energy-clean-energy-En-iyi-ABD-Enerji-Saglayicisi-Ameren-Temiz-Enerji-Sektorunde-Blok-Zinciri-Blockchain-inceliyor

Büyük ABD enerji şirketi Ameren ve Kanadalı yazılım mühendisliği ve çözümleri şirketi Opus One Solutions, blok zinciri (blockchain) teknolojisinin potansiyel kullanımını keşfedecek. Katılımcılar haberi 28 Mart’ta yapılacak bir basın açıklamasında duyurdular.

Halen 2,4 milyon elektrik ve 900,000 gaz tüketicisine hizmet veren Ameren, temiz zincirli girişiminde blok zinciri (blockchain) çeşitli seçeneklerden biri olarak inceleyecek. Mayıs 2018 itibariyle, Ameren piyasa değerine göre ilk 20 ABD gaz ve elektrik şirketi arasında yer aldı.

Blok zincir (blockchain), Opus One’ın arz ve talep oranlarını iyileştirmek için teknolojisini kullanan bir mikro şebekesi olan İşlemsel Enerji Pazarı (TEM) olarak adlandırılan firmalarda öne çıkıyor.

Yerel dağıtılmış enerji kaynaklarının (DER) dağıtım sistemimize ve hizmet verdiği müşterilere sağlayabileceği değeri belirlemek, müşterilerin temiz ve yenilenebilir enerjiye nasıl ve nereye yatırım yapmaları gerektiğini bildirmesine yardımcı olur”, bağlı kuruluştaki operasyon ve teknik hizmetler başkan yardımcısı Ron Pate Ameren Illinois, basın açıklamasında yorum yaptı:

“İşlemsel enerji piyasaları, sundukları hizmetler için dağıtılmış enerji kaynaklarının uygun şekilde telafi edilmesini sağlayacaktır.”

Planlar, Ameren’in blok zincirinden (blockchain) nasıl yararlanacağını henüz açıkça ifade etmiyor, aynı zamanda dünya çapındaki enerji sağlayıcıların operasyonlarını yeniden şekillendirmek için teknolojiye yönelmeleri gibi.

Japonya’nın Marubeni yenilenebilir enerji teklifinin otomasyonunu ve verimliliğini artırmak için kendi teklifine bağlı olarak bir blok zincirleme (blockchain) şirketi LO3 ile ortaklık kurdu.

Bundan önce, Fujitsu blok zincir (blockchain) ve diğer bir Japon enerji tedarikçisi Eneres’i içeren bir denemenin olumlu sonuçlarını onayladı.

Şubat ayındaki bir başka program, Hollanda’da özerk bir akıllı enerji şebekesi için Kavram İspatı (Proof-of-Concept) geliştirmek için Nesnelerin İnterneti (Internet-of-Things) platformu “Iota’yı” kullandı.

Bir Cevap Yazın