Elon Musk’tan Dogecoin Paylaşımı!

elon-musk-dogecoin-yorumu

Tesla CEO’su Elon Musk’ı her ne kadar elektrikli araba ve uzay girişimleri ile bilsek de son zamanlarda sık sık kripto paralarla ilgili yaptığı paylaşımlarla gündeme geliyor. Elon Musk’ın kripto paralarla ilgili Twitter’dan yaptığı son paylaşım Dogecoin ile ilgili!

Elon Musk, bugün kişisel Twitter hesabından hem Dogecoin’in hem de Amerikan doları arzının sınırsız olması ile ilgili bir paylaşım yaptı. Kripto paralarla ilgili arka arkaya paylaşım yapan Musk, ilk olarak Bitcoin etiketi ile (#bitcoin) Linkin Park’lı bir caps paylaştı. Ardından Dogecoin ile ilgili paylaşım yapan Musk, “Dogecoin, sınırsız arzı olan uyduruk bir paradır.” dedi. 

Dogecoin geliştiricileri, 2019’dan beri Elon Musk ile çalıştıklarını söylemişti. Musk ise 14 Mayıs’ta yaptığı duyuruda, sistemdeki verimliliği geliştirmek üzere Dogecoin ekibiyle iş birliği içinde olduklarını söylemişti. Tüm bunların üzerine gelen son tweet herkesin kafasını fazlasıyla karıştırdı…

Dogecoin’in Arz Miktarı Ne Kadar?

Bildiğiniz üzere çoğu kripto parada belli bir arz sınırı var. Örneğin Bitcoin’in maksimum arz miktarı 21 milyon adet. Dogecoin (DOGE) ilk çıktığından maksimum arz miktarı olarak 100 milyar adet düşünülmüş olsa da Dogecoin’in kurucularından biri olan Jackson Palmer 2014 yılında herhangi bir limit belirlemediklerini duyurmuştu. Şu an herhangi bir üretim arzı olmayan Dogecoin’de her gün yaklaşık 14.4 milyon DOGE dağıtımı yapılıyor. 

Amerikan Doları Gibi…

Dogecoin’in sınırsız arzına yönelik tek eleştiri Elon Musk’tan değil ancak yeniden gündeme gelmesinin sebebi Musk’un, Dogecoin kurucularından Billy Markus’a Twitter’dan verdiği cevap. Musk yaptığı caps paylaşımında Amerikan dolarının da DOGE gibi sınırsız arza sahip olduğu mesajını iletti. 

Elon Musk’un paylaşımına benzer başka bir yorum ise hafta içinde düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında yapılmıştı. ABD’nin Cumhuriyetçi Partili Kongre Üyesi Warren Davidson, FED’in piyasaya saldığı dolar miktarını yorumlarken “FED, Amerikan dolarını Dogecoinleştiriyor.” şeklinde bir tanımlama yapmıştı. 

Bir Cevap Yazın