Elon Musk, BTC’ye Ödeme Tercihini Eklerken Bitcoin, USD’nin Gücüne Rağmen Artışta

Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli araç üreticisinin artık kripto para birimini bir ödeme seçeneği olarak kabul ettiğini söylemesinin ardından Bitcoin (BTC) Çarşamba günü erken saatlerde sıçradı. Musk’ın Twitter duyurusu doların gücünü gölgede bırakarak kripto para biriminin teklifini korumasına yardımcı oldu.

“Artık bitcoin ile bir Tesla satın alabilirsiniz,” Musk , 7:02 UTC (3:02 AM ET) tweet’inde, ödemelerde alınan kripto para biriminin nakde dönüştürülmeyeceği anlamına gelir (zaten oldukça büyük bir bitcoin zulası).

Musk’ın duyurusunu takiben Bitcoin, Salı günü 53.000 dolar olduğu için 54.700 dolardan 56.000 doların üzerine çıktı. Tesla, Şubat ayı başlarında, kripto para biriminin rezerv varlık olarak çekiciliğini doğrulayan 1.5 milyar dolarlık bitcoin satın aldığını duyurdu.

Elektrikli araç üreticisinin kriptoyu ödeme olarak kabul etmesi şüphesiz manşetlere çıkacak olsa da Musk bu yılın başlarında Tesla’nın bitcoin yatırımını açıkladığında muhtemelen yapacağını söylediği bir şeydi. En az onun kadar önemli olan şey, Tesla’nın kendi bitcoin rezervini işlettiğini, şirketin ve CEO’sunun kripto para birimine daha da fazla taahhüt verdiğini göstermesidir.

Musk’ın açıklaması, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın bitcoin’i değişken bir spekülatif varlık olarak adlandırmasından iki gün sonra geldi.

Basın zamanında, Bitcoin 55.300 $ civarında el değiştiriyor ve bu da gün içinde %3.6’lık bir kazancı temsil ediyor. Döviz piyasalarında ABD dolarının gücüne rağmen kripto para birimi daha yüksek işlem görüyor. Doların ana para birimlerine karşı değerini izleyen dolar endeksi (DXY), 24 Kasım’dan bu yana en yüksek seviye olan 92,52’ye yükseldi.

İki varlık Mart 2020’den bu yana esas olarak zıt yönlerde hareket etti. Bununla birlikte, ters korelasyon son günlerde bir miktar zayıfladı ve DXY’nin 4 ayın en yüksek seviyelerine yükselmesinin ortasında Bitcoin ticareti 50.000 doların üzerinde sabit kaldı.

Kripto para birimi, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, azalan bir trend çizgisi engeline hızla yaklaşıyor.

Trend çizgisi engelinin üzerindeki bir kırılma, 61.000 $ ‘ın üzerindeki rekor yükseklerin yeniden test edilmesi için kapıları açacaktır.

Bir Cevap Yazın