El Salvador’da Volkan Enerjisi ile Kripto Para Üretilecek!

Nayib Bukele

9 Haziran’da Bitcoin’i devletin resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, ülkeyi Bitcoin madencileri için cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyor. 

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in resmi para birimi olmasıyla ilgili yasa tasarısını kongreye sunduktan sonra tasarı 62 oyla kabul edilerek yasalaşmıştı. Alınan karar ile birlikte Bitcoin, 20 sene önce ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilmiş olan Amerikan doları (USD) ile aynı statüye gelmiş oldu. Yasa tasarısı onaylandıktan sonra Bukele, kişisel Twitter hesabı üzerinden Bitcoin madencilerini ilgilendiren bir açıklama yaptı. Bukele’nin tweeti şu şekilde:

“Az önce, devlete bağlı jeotermal elektrik şirketi LeGeo’nun başkanına, Bitcoin madencileri için ülkenin volkanlarını kullanarak ucuz, yüzde yüz temiz, yüzde yüz yenilenebilir ve sıfır emisyonlu tesisler sunmamızı sağlayacak bir plan hazırlaması yönünde talimat verdim.”

“Süreç Hızlı İlerleyecek!”

Bu sürecin hızla ilerleyeceğini de açıklayan Bukele, birkaç saat sonra yeni bir açıklama yaparak Bitcoin madenciliği için oluşturulacak merkezin tasarım çalışmalarının başladığını duyurdu. Duyurusunu yine Twitter üzerinden yapan Bukule şunları söyledi:

“Biraz önce mühendislerimiz yeni bir kuyu kazdıklarını ve volkanlarımızı kullanarak yüzde yüzde temiz, sıfır emisyonlu, 95MW’lik jeotermal enerji üretebileceğimizi bildirdiler. Bu kuyuların etrafında bir Bitcoin madenciliği merkezi tasarlayacağız. Kuyudan çıktığını gördüğünüz şey saf su buharıdır.”

El Salvador’un Bitcoin’i önce resmi para birimi olarak kabul etmesi ardından da kripto paralarla ilgili dev bir soru işareti olan çevrecilik konusunda bir adım atmış olması, kripto para dünyası için oldukça heyecanlı gelişmeler. Oldukça vizyoner bir yaklaşımla ülkesini Bitcoin merkezi haline getirmeyi planlayan Nayib Bukele’den gelecek yeni haberleri heyecanla bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın