Dünyanın Yeni Pazarında Kullanılabilen “İlk” Blok Zincir (Blockchain) Akıllı Telefon

Dunyanin-Yeni-Pazarinda-Kullanilabilen-ilk-Blok-Zincir-Blockchain-Akilli-Telefon-kripto-para-cryptocurrency-hash-wallet-cuzdan

Dünyanın öne sürülen blok zincir (blockchain) özellikli akıllı telefonu olan Finney yakında Bangladeş‘te satışa sunulacak.

Yerel gazetenin 9 Eylül tarihli Daily Star gazetesinde yayınlanan bir rapora göre, Bangladeş Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu telefonun Ağustos ayında ithal edilmesini onayladı ve Ekim ayında Bangladeş pazarında satışa sunulacak.

Bangladeş Cep Telefonları

Finney’in Bangladeş’teki lansmanı, ülkedeki akıllı telefon sahibi olma eğiliminde. Global araştırma şirketi GSMA Intelligence tarafından yayınlanan 2018 tarihli bir rapora göre, 2025 yılına kadar nüfusun %75’i (138 milyon) akıllı telefonlara sahipken, %41’i (73 milyon) mobil internet abonesi olacak.

GSMA‘ya göre, gittikçe artan şehirleşmiş nüfus, daha ucuz cihazlar piyasaya çıktıkça daha fazla akıllı telefon satın alıyor ve bu bağlamda, Finney’nin fiyatı Bangladeş’te bulunan yüksek kaliteli telefonlarla karşılaştırılabilir durumda. Finney geçen yıl 999 dolara mal oldu, Samsung Galaxy S10 ise 74.900 taka (894 $) yerel telefon pazarında MobileDokan‘da mevcut.

Dahili blok zinciri (blockchain) ve cüzdan (wallet) özellikleri

İsviçre merkezli Sirin Labs, 2017 yılının en büyük beş kripto para (cryptocurrency) teklifinden birini (157.8 milyon $) takiben telefonu geliştirdi. Telefonda yerleşik bir soğuk saklama cüzdanı (wallet), güvenli iletişim ve merkezi olmayan bir uygulama ekosistemi bulunur.

Sirin Labs’in kurucu ortağı ve CEO’su Moshe Hogeg, elektronik devi Foxconn Teknoloji Grubu tarafından üretilen Finney‘nin birden fazla blok zinciri (blockchain) ve kripto para (cryptocurrency) yönlü bir cihaza getirdiğini söyledi:

Finney‘den önce bir deftere ihtiyacın vardı, bir bilgisayara ihtiyacın vardı, cüzdan yazılımına ihtiyacın vardı ve sonra bir değiş tokuşa ihtiyacın vardı ve sonra dönüştürebilirdin. Finney bunların hepsini tek bir telefonda yapar.”

Bangladeş’te Blok Zincir (Blockchain)

Geçen ay, Bangladeş hükümeti 208 milyon dolarlık BT proje fonundan parayı Japonya ve Hindistan’da blok zincir (blockchain) eğitimi için mezunlar göndermek için kullanmaya karar verdi. Hükümet, dağıtılmış muhasebe teknolojisi, yapay zeka, makine öğrenimi ve siber güvenlik alanlarında uzmanlığı geliştirmek için yurtdışında 100 yeni BT mezunu göndermeyi planlıyor.

Bir Cevap Yazın