Dubai Finans Departmanı BAE Hükümeti için Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi Başlattı

Dubai Finans Departmanı (DoF), Blockchain tarafından desteklenen bir ödeme sistemi başlatmak için Smart Dubai Ofisi (SDO) ile ortaklık kurdu. Haber 23 Eylül’de yerel bir haber sitesi olan Zawya tarafından bildirildi.

“Ödeme Uzlaşma ve Yerleşme” olarak adlandırılan yeni platform, resmi olarak 23 Eylül Pazar günü başlatıldı. Raporun, Dubai Polisi, Yollar ve Ulaştırma Otoritesi (RTA) ve Dubai Sağlık Otoritesi (DHA) gibi hükümet kuruluşlarına yönelik olduğu bildirildi.

Dubai Finans Departmanı (DoF)

Zawya’ya göre, Dubai, Dubai Finans Departmanı (DoF) ve Smart Dubai Ofisi (SDO), sistemin daha doğru ve şeffaf bir yönetim süreci sunmasının yanı sıra, hükümet yapıları içinde ve arasında gerçek zamanlı ödemelerin yapılmasını da amaçlıyor.

Zawya’nın da belirttiği gibi, Dubai hükümetindeki işlemler için halihazırda var olan sistem zaman alıcı bir haldedir ve herhangi bir işlemi tamamlamak için 45 gün gibi bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır.

Yeni sistemin, şu anda Dubai Elektrik ve Su Kurumu (DEWA) ve Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu (KHDA) tarafından hali hazırda kullanımda olduğu ve toplamda 5 milyondan fazla test işleminin gerçekleştiği bildirildi.

Smart Dubai Ofisi (SDO)

Smart Dubai Ofis (SDO) Genel Müdürü Dr. Aisha Bin Bishr, blok zincirin “gelişmekte olan teknolojilerin en ümit vaat edenlerinden biri” olduğunu söyledi.

2017 yılında, Smart Dubai Ofis (SDO) grubuna Barselona’daki Smart Cities Expo ve Dünya Kongresi’nde en yüksek onur ödülü verildi ve ‘Dubai blok zinciri Stratejileri’ projesi 308 diğer takım arasından Şehir Proje Ödülü’nü aldı.

Akıllı Şehir projesinin Başkan Yardımcısı, BAE Başbakanı ve Dubai Emirliği Şeyh Muhammed bin Rashid Hükümeti tarafından 2013 yılında başlatıldığı bildirildi. Hükümet, özel sektör ve kurumsal ortaklar tarafından desteklenen kuruluşun amacı, hükümet kurumları ile konut sakinleri ve ziyaretçiler arasındaki işbirliği için, akıllı bir ekosistem sağlamaktır

Smart Dubai Ofis (SDO), ülkede blok zincir gibi büyük gelişmekte olan teknolojileri kullanmayı amaçlayan tek devlet destekli girişim değil.

Bu yılın nisan ayında, BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakan, teknolojiyi benimsemede küresel lider konumunu elde etmek amacıyla “BAE Blok Zincir Strateji 2021” girişimini başlattı.

Temmuz ayında, Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) bir “Blok Zincir Mahkemesi” geliştirmek için Smart Dubai ile ortaklığını duyurdu. Kuruluşlar, BAE’nin hukuk sisteminin eksikliklerini gidermek için teknolojinin potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Mahkeme kararlarının blok zincir temelli doğrulamasını sunmak amacı taşınmaktadır.

Birleşik Arap Emirlik hükümetinin devlet işlemlerinde blok zincir teknolojisini kullanması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de yorum ve düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın