Double Spending Nedir?

Double spending, kısaca aynı kripto paranın birden fazla harcanmasına verilen addır. Bu durum sadece kripto paralar için bir risk barındırır çünkü dijital oldukları için kolayca çoğaltılabilirler. Geleneksel nakit parada bu tarz sorunlar yoktur çünkü bu nakit para kolayca çoğaltılamaz ve alışverişler hızlı gerçekleşir.

Konu kripto paralara gelince durum biraz farklıdır, kullanıcının paranın bir kopyasının yapıp orjinalini saklarken kopyasını gönderme ihtimali vardır. Bu özellikle ilk başlarda Bitcoin için büyük bir sorun teşkil ediyordu. Ancak daha sonradan harcanan Bitcoin’lerin gerçekliğini kontrol eden bir sistemin eklenmesi ile problemin önüne geçildi.

Bitcoin’de bütün işlemlerin herkese açık bir blok zincirinde bulundurulması zorunludur. Bu yöntem sayesinde onları gönderen tarafın gerçekten Bitcoin’lere sahip olduğu kanıtlanır ve dolandırıcılıkların önüne geçilir. Bu zincire yeni blokların eklenmesi oldukça fazla zaman  ve işlem gücü isteyen bir süreçtir. Bu nedenle zinciri değiştirmek ve double spending yapmak oldukça zordur.

Zaman içinde hackerlar double spending yapmanın bazı yolların buldular ancak, çok başarılı olamadılar. Bitcoin kayıplarının çoğunun sebebi double spending değil, onun yerine insanların cüzdanlarının güvenliği için yeterince önlem almamasıdır.

Bir Cevap Yazın