Deutsche Bank Araştırması: Kripto, 2030 Yılına Kadar Reel Para Birimlerini Değiştirecek

Deutsche-Bank-Arastirmasi-Kripto-2030-yilina-kadar-Reel-Para-Birimlerini-Degistirecek-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-fintech

Deutsche Bank’ın yakın tarihli bir araştırmasına göre, 2030 yılına gelindiğinde alternatif para birimlerine olan talep artacak, dijital para birimleri de sonunda reel para yerine geçecek.

“Imagine 2030” raporunda Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, mevcut reel sisteminin son yıllarda özellikle de kripto para birimleri (cryptocurrency) ortaya çıkmasıyla karşılaştığı zorluklar konusunda farkındalık yarattı. Reid, insanların kayıtsızlaştırılmış ödeme ve anonimlik yollarına yönelik artan talebin, daha fazla kişiyi dijital para birimlerine götürebileceğini öngördü.

Yaygın benimseme ve birlikte ortaya çıkan sorunlar

Daha geniş bir kabul için, dijital varlıkların üç büyük engelin üstesinden gelmesi gerekir. Bunlar, fiyat istikrarı gerektiren ve ödeme pazarında küresel erişim sağlayan hükümetlerin ve düzenleyicilerin gözünde algılanan meşruiyeti içerir. Reid’e göre, mobil uygulamalar ve kart sağlayıcılar gibi kilit paydaşlarla ittifaklar kurulması bu gelişmeyi sağlayacaktır.

Aynı zamanda, Reid ana akım benimseme ile yeni zorlukların ortaya çıkacağına işaret etti. Dijital para temelli finansal sisteme yönelik tehditler arasında Reid, elektriğe, siber saldırılara ve dijital bir savaşa bağımlılık olarak adlandırdı. Reid, “Bu gerçekleştiğinde, kripto para birimleri (cryptocurrency), finansal kurumlar ve kamu ve özel sektörler arasındaki çizgi bulanık olabilir” dedi.

Ülkeler CBDC’yi inceliyor

Bu arada, dünya hükümetleri aktif olarak ulusal dijital para birimlerinin geliştirilmesi gereğini tartışıyorlar. Bugün erken saatlerde, Japonya Merkez Bankası Müdürü Haruhiko Kuroda, ülkede bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için kamu talebi olmadığını söyledi. Kuroda, nakit ödemelere olan talebin arttığına dikkat çekti ve bankanın konuyla ilgili teknik ve yasal araştırmalar yaptığını ekledi.

İngiliz Virgin Adaları CBDC’lere daha proaktif bir yaklaşım benimsemiş ve ülkenin blok zinciri (blockchain) girişimi LifeLabs ile birlikte BVI ~ LIFE adlı bir dijital para birimi geliştirdiğini duyurdu. Para birimi, yerel fintech sektörünü büyütmek için daha geniş bir girişimin bir parçası. ABD dolarına sabitlenecek.

Fransa merkez bankası 2020‘de finansal kuruluşlar için bir CBDC pilotu yapmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın