Dapps Nedir?

Dapps, (distributed applications – dağıtılmış uygulamalar) bulutta depolanan ve aynı anda birçok cihazdan erişilebilen uygulamalara verilen genel addır. Bu cihazlar birbirleriyle sürekli iletişim halinde olurlar ve bir görevi çözmek için beraber çalışabilirler. Dapp’ların aksine geleneksel uygulamalarda sonuca ulaşmak için tek bir cihaz yeterli olurdu.

Bir distributed app’in (Dapp) asıl amacı bir ağdaki cihazların tamamının tek bir problem üzerinde beraber çalışmalarını sağlamaktır. Kullanıcılar bu sayede fikirlerini paylaşabilecekleri bir ortama sahip olurlar. Bu uygulamalar genellikle kullanıcının bulut sistemindeki bir bilgiye ulaşması gerektiği durumlarda kullanılır. Sistemde bulunan her bir cihaza farklı görevler verilir. Bütün görevler belirli bir bilgisayar tarafından gerçekleştirilir ve sonunda da genel sistemin sağlıklı çalışması sağlanır.

Kripto dünyasında, birçok para birimi tarafından kullanılan blockchainlerde dapp sistemini kullanır. Bütün işlem bilgileri sistemdeki tüm bilgisayarlarla paylaşılır. Her bilgisayarda bir kopyanın bulunması da dışarıdan sisteme girerek zinciri bozmayı imkansız hale getirir. Bu nedenle özellikle finans sektöründeki birçok kuruluş Dapp’larla blockchain’i sistemlerine entegre etmek için çalışma yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın