Dapper Labs En İyi Şutlar NFT’ler NBA için ‘Riskti’

NFT kripto koleksiyon platformu büyük bir hit, ancak CryptoKitties ve Ethereum sorunlarından dolayı NBA için kesin bir şey değildi.

Kısaca

  • NBA Top Shot, geçen yıl piyasaya sürüldüğünden bu yana 436 milyon dolarlık işlem hacmi gördü, ancak Dapper Labs’tan Caty Tedman, tartışmalar 3 yıl önce başladığında platformla ortak olmanın NBA için bir risk olduğunu söyledi.
  • Tedman ayrıca Dapper’ın WNBA için bir Top Shot deneyimi üzerinde çalıştığını da açıkladı.

NBA Top Shot, geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana (DappRadar aracılığıyla) 436 milyon dolarlık işlem hacmi sağlayan gerçek bir fenomendir ve bunun büyük çoğunluğu 2021’in başından beri gelmektedir. Flow blok zincirinde şimdiye kadar 2,8 milyon işlem, son kripto sanat eserine ve toplanabilir olmayan token (NFT) çılgınlığına öncülük etti.

Ancak 3 yıl önce fikir ilk kez NBA’ya sunulduğunda, kim dijital bir koleksiyon deneyimi etrafında böylesine hızlı bir benimsenme ve muazzam değer görebilirdi? Dapper Labs Pazarlama ve Ortaklıklar Başkanı Caty Tedman, Decrypt moderatörlüğünde düzenlenen bir panelde bugünkü SportTechie Endüstrinin Durumu sanal konferansında basketbol ligi ile çalışma deneyimlerinden bahsetti .

Yakın tarihli bir köşede, Decrypt  Baş Editörü Daniel Roberts , dijital odaklı NBA’in neden Top Shot gibi bir şeyi bu kadar büyük bir şekilde çalıştırabilen tek spor ligi olduğunu araştırdı.

Bununla birlikte, daha önce hem NFL hem de NHL için çalışan Tedman, NBA’in öngörüsünü övdü çünkü ilk tartışmalar, Dapper’in seminal NFT deneyimi CryptoKitties’in Ethereum blok zincirini 2017’de tıkamasının ardından geldi. CryptoKitties, sanat eserleri, animasyonlu gifler, videolar veya koleksiyon kartları değerli olabilir (NFT terimi yaygın olarak kullanılmadan önce), ancak talebin artması bu süreçte Ethereum’u neredeyse tamamen kapattı. Çünkü blockchain teknolojisi, ölçekli olarak NFT’ler için hazır değildi.

Açıkçası, 3 yıl önce onlarla konuşmaya başladığımızda bir risk taşıyorduk” dedi Tedman. Biz CryptoKitties’dik; teknolojinin sorunlu olduğu zaten kanıtlanmıştı. CryptoKitties’i piyasaya sürdüğümüzde Ethereum eridi ve hala şöyle dediler: ” ‘Bu ilginç ve bu çağrıyı alıp bunun hakkında konuşmaya hazırız.’ – Bu, onun hakkında ne kadar düşündüklerini anlatıyor. “

Yine de Tedman, diğer spor liglerinin NBA Top Shot gibi NFT merkezli bir deneyimle başarılı olabileceğine inanıyor, ancak bu sadece beyzbol veya futbol oyuncularını başka türlü aynı platforma düşürmek ve bunun banka yapacağını varsaymak olamaz. Ona göre, bu tür platformlar topluluğa ve taraftarların beklentilerine göre özel olarak inşa edilmelidir.

Tedman’ın bu ayın başlarında Decrypt ile tartıştığı gibi, Dapper Labs şu anda platform kararlılığını iyileştirmeye odaklanıyor.

Yeni kullanıcılar ve pazar etkinliğindeki artış, kesinti süresinin yanı sıra hem kayıtlarda hem de işlemlerde kısıtlamalara yol açtı, ayrıca Dapper, NFT olarak satılan değerli NBA “anları” paketlerini yakalamaya çalışan bir dizi botla uğraşmak zorunda kaldı. Bunlar her an, ayrı ayrı numaralandırılmış, blok zinciri tarafından doğrulanmış bir video kliptir ve bazıları inanılmaz derecede değerlidir: Şubat ayında 208.000 dolara satılan tek bir LeBron James anı .

Panel sırasında Tedman, Dapper’ın onları Top Shot veya Top Shot benzeri bir deneyime sokmak için WNBA ile birlikte çalıştığını da doğruladı. Bununla birlikte, hala bunun neye benzeyeceğini gözden geçiriyorlar ve platformun odağını genişletmeden önce daha fazla istikrar önlemleri uygulamak istiyorlar. Tedman, Dapper’ın WNBA eklenmeden önce Top Shot’a katılan çalışanlar için etik politikasını tamamlamasını istediğini bile söyledi.

Bir Cevap Yazın