Cryptojacking Nedir?

Crytpojacking, kötü niyetli insanların hedefledikleri insanlar üzerinden kripto para cinsinden para kazanmalarına verilen addır. Mayıs 2017’de birçok ülkede etkisini gösteren WannaCry saldırısı ile kullanıcıların belgelerini şifreledi ve fidye olarak kripto para istedi.

Crytpojacking’te ise daha farklı bir yöntem izlenir. Kripto para madenciliği yapmak maksadıyla bir başka kullanıcının bilgisayar gücü kullanılır. Bu sayede oluşturulan koinleri saldırgan kendi cüzdanına aktarır. Böylece madencilik işlemlerinin masrafları da saldırıya uğrayan kişiye kalır.

Örneğin Şubat 2018’de Panda isimli bir İspanyol güvenlik firması WannaMine adlı bir yazılım üretti ve bunu farklı yerlerindeki bilgisayarlara yaydı. Bu yazılım Monero madenciliği yapılmasını sağlıyordu.

Aynı ay içinde araba üreticisi Tesla’nın da crytpojacking kurbanı olduğu ortaya çıktı. Şirketin Amazon sunucuları saldırıya hedef olmuş ve madencilik işleri için kullanılmıştı. Ekim 2017’den beri benzer ataklar şirketleri hedef almaya devam etti.

Bir Cevap Yazın