Compound (COMP) Nedir?

Compound Token

Compound, Ethereum Blokzinciri üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz finans (De-Fi) projesidir.

Compound, kullanıcıların likit havuzlara borç kripto para yatırmalarına ve almalarına imkan sağlar. Bu sayede tıpkı bir banka gibi borç alacak ve borç verecek kullanıcıları bir araya getirir. Geleneksel bankalardan farkı ise bu işlemi akıllı kontratlar üzerinden tamamiyle merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleştirmesidir.

Compound (COMP) Nasıl Çalışır?

Kullanıcılarının havuzlara borç kripto para vererek, faiz geliri elde etmesine imkan tanırken aynı zamanda diğer kripto paralardan borç alabilmesine olanak sağlar.

Kullanıcılar sahip oldukları kripto varlıkları borç vermek için havuza aktarırlar. Ardından bu işlem için Compound onları cToken (cETH, cDAI, cBAT vb.) olarak adlandırılan yeni bir kripto para kazanırlar.

Platform, kullanıcının cüzdanında bulunan cToken miktarına ve faiz oranlarına bağlı olarak COMP ile ödüllendirir.

Compound (COMP) Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Herhangi bir aracı kurum olmadan merkeziyetsiz halde vadeli kripto para yatırımı yapıp faiz geliri elde edebilmeyi ve farklı kripto paralardan borç alabilmeyi sağlıyor.

Akıllı kontratlar sayesinde kişi veya kuruluş olmadan güven problemini ortadan kaldırarak işlemler gerçekleştirilebiliyor.

COMP Token sahiplerinin platform üzerinde alınacak kararlarda oy hakkına sahip olmasını sağlar.

Nasıl Compound Token (COMP) Alırım?

COMP satın almak için Türkiye’nin güvenilir kripto para borsası Bitlo üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde al-sat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

COMP Fiyatı ve Arz Miktarı

Bu yazının yazıldığı sırada COMP Token fiyatı 390 dolardır. COMP Token’in dolaşımdaki arz miktarı 5.353.721 olup, maximum arzı ise 10.000.000 olacaktır.

Bir Cevap Yazın