Çin’in Siber Gözcüsü 309 Daha Fazla Blok Zincir (Blockchain) Hizmetini Onayladı

cin-Siber-Gozcusu-309-Daha-Fazla-Blok-Zincir-Blockchain-Hizmetini-Onayladi-kripto-para-cryptocurrency-wallet-madencilik-mining

Ülkenin merkezi İnternet regülatörü, sansür, gözetim ve kontrol kurumu olan Çin’in Siber İdaresi, kayıtlı hizmet zinciri hizmet sağlayıcılarının ikinci listesini yayımladı.

Yeni parti, 21 Ekim’de çıkan 8BTC haber bülteni, kültürel turizm, eğitim, e-ticaret, hukuk, sağlık ve tedarik zincirleri dahil olmak üzere çeşitli sektörlerin temsilcileri olan 309 şirketten oluşuyor.

Geleneksel sektörler blok zinciri (blockchain) kucaklıyor

Örneğin, kayıtlı kuruluşlar arasında, sırasıyla Huawei ve Alibaba teknoloji şirketlerinin HiCloud ve AliCloudblok zincir (blockchain) kolları gibi hizmetler bulunmaktadır.

Buna ek olarak, listede kendi blok zinciri (blockchain) platformunu geliştiren China Southern Airlines gibi geleneksel sektörlerden devlerin yanı sıra, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası gibi finansal hizmetler sektörünün temsilcileri de yer alıyor.

Rapor başına, listedeki kayıtlı blok zincir (blockchain) girişimlerinin birçoğu şu anda halka açık zincirlere, kripto cüzdanlarına ve madencilik havuzlarına katılıyor.

Ticari işletmelerin yanı sıra, çeşitli devlet kurumları da listeye dahil edildi. Örneğin, Dış Ticaretin Devlet İdaresi sınır ötesi iş blok zinciri (blockchain) hizmet platformunu geliştirirken, Hangzhou İnternet Noter bloğu, blok zinciri (blockchain) bazlı elektronik kanıt deposu sayesinde listeleniyor.

Düzenleme mi sansür mü?

Siber gözlemcinin Blok Zincir (blockchain) Bilgi Hizmetlerini Yönetme Yönetmeliği” nin ilk olarak Ekim 2018’de tanıtıldığı ve hemen sansür benzeri doğası nedeniyle kripto para (cryptocurrency) ve blok zincir (blockchain) meraklıları arasında sıcak tartışmalara neden olduğu belirtildi.

Yönetmeliğe göre, Çinli blok zinciri (blockchain) hizmet sağlayıcıları, kullanıcılarının gerçek adlarını ulusal bir kimlik veya telefon numarasıyla doğrulamak, ayrıca müşterilerinin verilerini denetlemek üzere yetkililere verilerini saklamak ve sağlamak zorundadır. Ayrıca, şirketlerin ulusal güvenlik tehdidi oluşturabilecek herhangi bir veriyi “üretmek, çoğaltmak, yayınlamak veya yaymak” için blok zinciri (blockchain) kullanmaları yasaktır.

Daha önce, Çin regülatörünün ilk kayıtlı blok zincir (blockchain) hizmet sağlayıcıları listesi 197 şirketi içeriyordu ve 30 Mart’ta yayınlandı.

Bir Cevap Yazın