Çin’in Bitcoin (BTC) Madencileri Küresel Hash Oranının %66’sını Kontrol Ediyor

cin-bitcoin-BTC-Madencileri-Kuresel-Hash-Oraninin-%66-Kontrol-Ediyor-kripto-para-cryptocurrency-blockchain-blok-zincir

Çin Bitcoin (BTC) madencileri şimdi küresel hash oranının %66’sını kontrol etmekten sorumluydu, yeni bir raporda iddia ediliyor.

Reuters’in 11 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Çin’in Sichuan eyaletinde Londra’da bulunan dijital varlık yöneticisi CoinShares’in yaptığı bir araştırmaya göre, küresel hash oranının yarısından fazlasını oluşturduğu belirtiliyor.

Hash hızı, Bitcoin (BTC) blok zincirindeki (blockchain) işlemlerin doğrulanmasında yer alan genel bilgi işlem gücüne atıfta bulunan bir ölçüdür. Bildirildiği gibi, daha fazla güç, daha fazla ağ güvenliği ve madencilik (mining) Bitcoin’in karlılık potansiyeline olan ilgiyi göstermektedir.

2017’den bu yana kaydedilen en yüksek hash oranı

Rapora göre, Çin’in hisse oranı 2019’da %60’a yükseldi ve 2017 yılında tedbiri izlemeye başladığından bu yana CoinShares tarafından kaydedilen en yüksek oran.

Raporda, Sichuan eyaletinin küresel hash oranının %50’sinden fazlasını oluşturduğu bildirilirken, Çin’deki diğer önde gelen kripto madenciliği merkezleri Yunnan, Sincan ve İç Moğolistan illerini de içeriyor. CoinShares’in bildirdiğine göre, diğer hub’lar ABD, Rusya ve Kazakistan’daki bölgeleri içeriyor.

Yeni yükseliş daha sofistike madencilik donanımı kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir

CoinShares araştırma başkanı Chris Bendiksen, Çin’in hash oranındaki son artışın, daha gelişmiş madencilik donanımı uygulamasının bir sonucu olabileceğini öne sürdü. Raporda belirtti:

“Bu, Çin madencilik endüstrisi için faydalıdır […] Eğer hashrat oranınızı ilk artıran sizseniz ve bunu rakiplerinizden önce yapabilirsiniz, genel olarak iyi.”

Bitmain görünüşte Çin’in kripto pazarını tekelleştiriyor

Kısa bir süre önce, Bitmain ve Canaan Creative Çin’deki en iyi madencilik çip tedarikçileridir. Bu arada, bazı raporlar, şirketin dünya çapındaki kripto donanım pazarının %75 pazar payını oluşturduğu iddiasıyla Çin’in kripto madenciliği pazarını tekel haline getirme yolunda ilerliyor.

20 Kasım’da dosyalanan belgelere göre, Canaan ilk halka arzında 90 milyon $ ‘a ulaştı ve bunun beklenenden %75 daha az olduğu bildirildi.

Başka bir büyük Bitcoin (BTC) madencilik donanımı üreticisi olan MicroBT’nin, MicroBT’nin kurucusunun bir araştırmaya yardımcı olmak için Shenzhen Police tarafından tutulduğu bildirildiği gibi Bitmain’le ilgili fikri mülkiyet ihlali anlaşmazlığıyla karşı karşıya olduğu iddia ediliyor.

 

Bir Cevap Yazın