Çin’in Bitcoin Balinası Li Xiaolai Blockchain İle İlgili Yatırımlarını Durdurdu

30 Eylül Pazar günü sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda, Çin’in Bitcoin ‘zengini’ ve yatırımcı Li Xiaolai’nin gelecekteki blok zincir (blockchain) projelerine yapacağı yatırımları durduracağını belirtti.

Sürpriz bir şekilde, Çin’in en çok Bitcoin sahibi ve en büyük yatırımcılarından biri olarak bilinen Li, blok zincir (blockchain) endüstrisindeki sahtekar aktörlerden memnun olmadığını ve bu onların teşebbüslerinin bir parçası olduğunu iddia etti.

Çin sosyal medya ağı Weibo, Çin teknoloji dergisi TechNode tarafından tercüme edilen yazıda: “Bu tarihten itibaren Li Xiaolai kişisel olarak herhangi bir projeye yatırım yapmayacak (blok zincir (blockchain) veya erken aşama olup olmadığı farketmeksizin). Yani,’ Li Xiaolai”yi herhangi bir projeyle ilişkili görüyorsanız -bilgim olmadan sayısız projeyle ilişkilendirildim-, bunu göz ardı edin.” açıklamasında bulundu.

Li, benzer hileli aktörler hakkında uyarı veren başka kripto para endüstri şekillerine yol açan benzer durumlara işaret ediyordu. Özellikle 2017’deki İlk Para Teklifi (ICO) patlamasının başlangıcından beri, kripto para endüstrisinde iyi bilinen isimler, hiç bağlantılarının olmamasına rağmen, blok zincir projeleri için “danışman” listelerinde yer almış ve bu durumdan şikayetçi olmuşlardı.

Li, geçici olarak, kripto işlemlerinden tamamen çekilmek istediğini ima etti ve devam etti: “Kariyer değişimime odaklanmak için birkaç yıl harcamayı planlıyorum. Sırada ne yaptığıma gelince, henüz emin değilim, ”dedi ve mesajını olumlu bir şekilde: “Uzun vadede blok zincir konusunda hala iyimserim” diyerek noktaladı.

Çin’de hem ICO’lar hem de kripto para birimi kullanımları halen yasaklı bir durumda. Bununla birlikte Li, geçen Eylül ayında ilk ilan edildiğinde hükümetin yasal düzenlemesini savunmuştu.

Bir Cevap Yazın