Çin Merkez Bankası, Emlak Alıcıları için Blok Zincir (Blockchain) Platformuna Katıldı

china-cin-Merkez-Bankasi-Emlak--alicilari-icin-Yeni-Blok-Zincir-Blockchain-Platformuna-Katildi-dagitilmis-defter-teknolojisi-dlt

Mülkiyet geliştirme şirketi New World Development ve Hong Kong Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü (ASTRI), Çin Merkez Bankası’nın ilk banka kullanıcısı olduğu bildirilerek, ev alıcıları için ortak bir platform oluşturmaya başlayacak. Haberler yerel haber kuruluşu Standart tarafından 20 Şubat’ta duyuruldu.

Platformun, (Geçici Satış ve Satın Alma Anlaşmasını imzalamak veya bir ipotek başvurusu gibi) evrak işlemlerini dijital yetkilendirme ile değiştirmeyi hedeflediği bildiriliyor. Bu, kullanıcıların satın alanın yetkilendirilmiş, şifreli ve dijital olarak imzalanmış geçici sözleşmelerini seçilen bankalara göndermelerini sağlayacaktır.

Dağıtılmış muhasebe teknolojisinin (DLT) kuruluşların iç süreçlerine entegrasyonu, bankaların işletme maliyetlerini yüzde 15 ila 60 oranında azaltmaya yardımcı olurken, platformun da kullanıcı sayısında bir artış görmeyi beklediği tahmin ediliyor.

ASTRI CEO’su Hugh Chow, DLT’nin emlak piyasası işlemlerini yeniden şekillendirebileceğini, verimli ve esnek mülk alım prosedürleriyle sonuçlanabileceğini belirtti. HKMA, DLT’nin “ekosistemdeki tüm […] kullanıcıların müşteri bilgilerini paylaşmalarını ve işlem geçmişlerini güvenli bir şekilde paylaşmalarını sağladığını. Müşteri gizliliğinden veya hassas iş bilgilerinden ödün vermeden dağıtılmış bir veri altyapısı.” olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Çin’in en büyük dört devlet bankasından biri olan Bank of China, ödeme sistemleri için blok zincir (blockchain) teknolojisi uygulamalarını birlikte keşfetmek için finansal hizmetler şirketi China UnionPay (CUP) ile ortaklık kurdu. Girişim kapsamında, CUP, kart sahiplerinin bir bulut ödemeli uygulamasında harcama, aktarma ve işlem yapma için bir QR kodu kullanabilecekleri mobil entegre finansal hizmetler için birleşik bir liman oluşturmak üzere kuruldu.

Ocak ayında, Çin’in kendi kendini düzenleyen banka kuruluşu olan Çin Bankacılık Birliği (CBA), sektör genelinde verimliliği artırmak için blok zinciri (blockchain) tabanlı bir platform açacağını duyurdu. “Çin Ticaret Finansı Bankalar Arası Ticaret Blockchain Platformu” olarak adlandırılan proje, blok zinciri (blockchain) ticaret finansmanını, işlemleri ve diğer finansal hizmetleri hedeflemek için kullanmayı hedefliyor.

Çin, çeşitli sektörlerde blok zincir (blockchain) teknolojisini aktif olarak benimsemiştir. Son zamanlarda, ülke hükümeti “Finansal Hizmetlerin Kırsal Hizmetinin Yeniden Canlandırılması Konusunda Görüşler” başlıklı yeni bir çerçeve yayınladı. Yeni çerçeve, “tarımsal kredi risklerinin tanımlanması, izlenmesi, erken uyarı ve bertaraf seviyelerinin iyileştirilmesi” için blok zincir (blockchain) gibi yeni teknolojilerin kullanılmasını amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın